RAPORT

Pogarda

Konfederacja kłóci się o Brauna i Putina. Jest wniosek o naganę

Grzegorz Braun, Władimir Putin (fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum;  Contributor/Getty Images)
Grzegorz Braun, Władimir Putin (fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum; Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prorosyjskie sympatie w Konfederacji budzą coraz większe emocje. Artur Dziambor ujawnił, że we wtorek wyśle wniosek o wystawienie nagany Grzegorzowi Braunowi. Trwa jednak spór, czy proputinowski poseł w przyszłym tygodniu powinien zostać wyrzucony z partii. Tego nie chce m.in. Krzysztof Bosak. Z kolei Sławomir Mentzen, który jest w konflikcie z częścią środowiska, jeszcze nie ogłosił swojej decyzji.

Konfederacja chwali się antyukraińskim sukcesem. Duże zasięgi... sztucznie wykreowane

Politycy i sympatycy Konfederacji przez wiele dni promowali na Twitterze hasztag #StopUkrainizacjiPolski. Chwalili się nawet, pisząc: „Jest...

zobacz więcej

W ostatnich dniach Artur Dziambor stwierdził, że Konfederacja była gotowa poprzeć uchwałę ws. uznania Federacji Rosyjskiej za państwo sponsorujące terroryzm. Wyłamał się jednak Grzegorz Braun, który – podobnie jak np. Janusz Korwin-Mikke – znany jest z prorosyjskich wypowiedzi.


Dziambor zapowiedział publicznie, że wyśle wniosek o wystawienie Braunowi nagany. Teraz w rozmowie z „Rzeczpospolitą” stwierdził, że słowa dotrzymał. Jak czytamy, w przyszłym tygodniu, dzień przed obradami Sejmu, władze koła parlamentarnego Konfederacji zdecydują o losie proputinowskiego kolegi.Braun się tym nie przejmuje. We wpisie na Twitterze podkreślił, że „nie popiera nominowania przez Sejm przywódców jakichkolwiek mocarstw na terrorystów”.


Chociaż żołnierze Putina mordują dzieci, strzelają do konwojów humanitarnych, gwałcą kobiety i bombardują domy emerytów, Braun zaznaczył: „Nie popieram ustalania w głosowaniu politycznie poprawnej wersji jakichkolwiek zdarzeń. Nie popieram wpychania Polski w jakąkolwiek wojnę”.

Zdania ws. Brauna są podzielone. Jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak zaznaczył już w mediach społecznościowych, że koło Konfederacji nie przyjęło dyscypliny ws. jednolitego głosowania uchwał w sprawach historycznych na ostatnim posiedzeniu Sejmu, więc „nie ma żadnych podstaw do żądania konsekwencji wobec któregokolwiek z posłów za to jak głosował”.

Konfederacja chwali się antyukraińskim sukcesem. Duże zasięgi... sztucznie wykreowane

Politycy i sympatycy Konfederacji przez wiele dni promowali na Twitterze hasztag #StopUkrainizacjiPolski. Chwalili się nawet, pisząc: „Jest...

zobacz więcej

Wojna o „jedynki”


Nieoficjalnie posłowie Konfederacji nie mają problemu z prorosyjskimi wypowiedziami Brauna; woleliby tylko, by przestał po prostu podgrzewać atmosferę, głosząc swoje teorie publicznie.


Kluczowa będzie reakcja Sławomira Mentzena, lidera dotychczasowej Partii Korwin, która została przemianowana na Nową Nadzieję. Sęk w tym, że Mentzen chce odciąć się od Roberta Winnickiego, a Winnicki – od innego z ważnych działaczy narodowców, szefa stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza. To wszystko pokazuje, jak skłócone jest to środowisko. 


Dodatkowo zaognia się spór o miejsca na listach wyborczych. „Posłowie Artur Dziambor, Jakub Kulesza i Dobromir Sośnierz domagają się respektowania uchwały Konfederacji sprzed dwóch lat, zgodnie z którą obecni posłowie startują z »jedynek« w swoich okręgach” – czytamy.


Wszyscy ci posłowie, w razie zerwania wcześniejszych porozumień, noszą się z zamiarem wyjścia z Konfederacji.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej