RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosjanie niszczą kulturalne dziedzictwo Ukrainy

Ostatni przypadek masowej grabieży dzieł sztuki odnotowano w Chersoniu (fot.  Christopher Furlong/Getty Images)
Ostatni przypadek masowej grabieży dzieł sztuki odnotowano w Chersoniu (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Grabież i niszczenie obiektów kultury przez Moskwę to walka z naszą tożsamością; rosyjska taktyka wygląda tak, że wszystko, co jest związane z ukraińską historią i ukraińskim dziedzictwem, albo powinno zostać zrujnowane, albo zrabowane – powiedział minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko w rozmowie z portalem Politico.

Zełenski: Rosyjski terror można pokonać [WIDEO]

Na skutek rosyjskich ostrzałów na Ukrainie zginęły cztery osoby – poinformował w poniedziałek wieczorem prezydent kraju Wołodymyr Zełenski. Rosja...

zobacz więcej

„Skala niszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy podczas wojny rozpoczętej w lutym przez Rosję jest porównywalna z atakami na ludzi. Według UNESCO ponad 200 historycznych miejsc, budynków i pomników zostało uszkodzonych. Ukraińcy mówią nawet o 800 obiektach” – napisał Politico. 


Grabież dzieł sztuki

 

„Ostatni przypadek masowej grabieży dzieł sztuki odnotowano w Chersoniu, gdzie siły rosyjskie przed wyparciem ich z miasta splądrowały muzeum historii lokalnej i galerię sztuki. Dzieła sztuki oraz inne artefakty (posągi dwóch rosyjskich przywódców wojennych z XVIII wieku, a nawet szczątki Grigorija Potiomkina) zostały przewiezione na okupowany przez Rosjan Krym” – przypomniał portal. 

 

„Wiele osób postrzega grabieże i niszczenie dorobku kulturalnego jako kontynuację kolonialnej polityki wymazania historii Ukrainy i przepisania jej jako części dziedzictwa Rosji, zgodnie z głoszoną przez Putina opinią, że Ukraina nie ma własnej historii i dlatego nie ma prawa istnieć jako kraj” – podkreślił Politico. 


Ostrzał Ukrainy. W Odessie nie ma wody, obwód sumski bez prądu

Władze Odessy powiadamiają, że z powodu rosyjskiego ataku rakietowego wyłączono prąd w stacjach wodociągowych; w całym mieście czasowo nie ma wody....

zobacz więcej

Według portalu Ukraina spóźniła się z eksponowaniem i ochroną swojego dziedzictwa kulturowego. „Pozwalała Rosji osłabiać przez lata znaczenie swego kulturalnego dorobku, aż w końcu ta zrujnowała lub ukradła jego najcenniejsze obiekty” – twierdzi Politico. 

 

W zamieszaniu poprzedzającym inwazję Rosji i po jej rozpoczęciu, ochrona dóbr kultury spadła na pracowników muzeów; niektórzy uciekali, inni starali się chronić zbiory. Przykładem może być muzeum w podkijowskich Iwankach, którego pracownicy wynieśli i ukryli obrazy znanej artystki Marii Prymaczenko. Początkowo myślano, że zostały zniszczone w ostrzałach na początku marca, lecz okazało się, że ocalały. 

 

Podobnie zachowała się Tetiana Bulij, która prowadziła galerię sztuki w Mariupolu; na własną rękę ewakuowała i ukryła najcenniejsze eksponaty, w tym obrazy Iwana Ajwazowskiego. Później galeria została ostrzelana. 

Rosja rozpoczęła zmasowany ostrzał Ukrainy. Alarm w całym kraju, poderwano myśliwce

Na terenie całej Ukrainy ogłoszono w poniedziałek alarm przeciwlotniczy. Media donoszą o eksplozjach w obwodach kijowskim, zaporoskim,...

zobacz więcej

Według Politico rosyjscy urzędnicy twierdzą, że dobra kultury z okupowanych terytoriów są wywożone ze względów bezpieczeństwa. Przypomina jednak, że Rosja od wieków przenosi obiekty kultury i znaleziska archeologiczne ze skolonizowanych przez siebie ziem do muzeów w Moskwie i Petersburgu. 

 

„Od 2014 r/ przeżywaliśmy renesans ukraińskiej kultury, ponieważ walka o tożsamość stała się najważniejsza dla wielu osób” – powiedział minister Tkaczenko. 

 

Alim Alijew, zastępca dyrektora generalnego Instytutu Ukraińskiego, dodał, że aneksja Krymu przez Rosję i inwazja na wschodnie obwody Ukrainy w 2014 r. były sygnałem ostrzegawczym, aby zachować i promować dziedzictwo kulturowe Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej