RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ria Novosti uderza w premiera Morawieckiego... wpisami z anonimowych kont na Twitterze

Atak rosyjskiej propagandy na polskie władze (fot. Shutterstock/Sobolev_Igor)
Atak rosyjskiej propagandy na polskie władze (fot. Shutterstock/Sobolev_Igor)

Najnowsze

Popularne

Rosyjska propagandowa agencja informacyjna Ria Novosti wykorzystuje komentarze z anonimowych kont pod wpisem premiera Mateusza Morawieckiego do uwiarygodnienia narracji o „powszechnym sprzeciwie Polaków” wobec udzielania wsparcia militarnego i humanitarnego Ukrainie – zwraca uwagę zajmujący się rosyjską dezinformacją Michał Marek z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa.

Mimo zbrodni Putina robiła z nim interesy. Media rozliczają Merkel i wspominają Hitlera

Choć Władimir Putin w 2014 r. zaatakował Ukrainę, Angela Merkel budowała z nim Nord Stream 2 i wprowadzała na europejskie salony. Holenderski...

zobacz więcej

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że rozmawiał z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem o konsekwencjach rosyjskiego ataku rakietowego na obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną Ukrainy. 

  

„Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak na obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną Ukrainy, który przyniósł śmiertelne żniwo. O tragicznych konsekwencjach rozmawiałem z Denysem Szmyhalem. Społeczność międzynarodowa musi kontynuować wsparcie humanitarne i obronne dla Ukrainy” – podkreślił Morawiecki. 

 

Atak rosyjskiej propagandy na premiera Morawieckiego


Pod wpisem premiera błyskawicznie pojawiły się krytyczne komentarze, w dużej mierze pisane z anonimowych kont. Wykorzystała je rosyjska propaganda. Ria Novosti i Radio Sputnik grzmią, że „Polacy są rozwścieczeni wypowiedzią Morawieckiego o Ukrainie”. 

Rosjanie zniszczyli stary polski kościół na Ukrainie. Ostatni runął krzyż

Podczas wojny na Ukrainie rosyjska armia zrujnowała stary polski kościół we wsi Kyseliwka w obwodzie mikołajowskim, strzelając do niego od marca do...

zobacz więcej

„Szanowny Panie Premierze, z Ukrainy napływają kolejni uchodźcy. Czy Polska to wytrzyma? Będzie coraz gorzej, zacznijcie myśleć nie tylko o Ukraińcach” – cytuje rosyjska propaganda wpis „Ryszarda”.


„Polacy nie zgadzają się na zapłacenie 30 milionów z własnej kieszeni. Pójdziesz za to do więzienia!” – cytuje Ria Novosti „Dominika”. „Przelej ze swojej pensji. Złodzieje nie rozdają swoich pieniędzy” – napisał „Many”. „Ustąp, złodzieju” – rozwścieczył się „TomCraft”. 


Publikacje rosyjskiej propagandy skomentował ekspert z zakresu rosyjskiej dezinformacji Michał Marek. „Aparat rosyjskiej propagandy po raz kolejny wykorzystuje anonimowe komentarze umieszczone pod wpisem opublikowanym przez premiera Mateusza Morawieckiego o uwiarygodnienia narracji o »powszechnym sprzeciwie Polaków« wobec udzielania wsparcia militarnego i humanitarnego Ukrainie” – pisze Marek. 


Jak dodał, Kreml stara się przekonać Rosjan, iż polski rząd „dba jedynie o Ukraińców zapominając o Polakach”. Zaznaczył, że „ta sama narracja popularyzowana jest przez rosyjskie ośrodki wpływu również w polskiej infosferze”. Moskwa wzmacnia w ten sposób narrację o „zbliżającym się wstrzymaniu wsparcia Polski dla Ukrainy” – dodał. 

Na koniec wskazał, że ta narracja ma przekonywać Rosjan, że „już wkrótce pokonają Ukrainę, bo Kijów „zostanie pozbawiony wsparcia ze strony Polski i NATO”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej