RAPORT

Pogarda

Amerykański think tank: Ataki na rosyjskie lotniska zagrażają nuklearnej wiarygodności Rosji

Samoloty Tu-95M są zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych (fot. Rogulin Dmitry / TASS / Forum)
Samoloty Tu-95M są zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych (fot. Rogulin Dmitry / TASS / Forum)

Najnowsze

Popularne

Poniedziałkowe ataki dronów na lotniska w pobliżu Riazania i Engelsa wywołały frustrację wśród rosyjskich komentatorów i blogerów; w ocenie niektórych osób z tego środowiska te incydenty zagrażają wiarygodności Rosji jako mocarstwa nuklearnego – poinformował w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW). Rano doszło do kolejnego ataku drona na rosyjskie lotnisko, tym razem w Kursku.

Instytut Badań nad Wojną: To wsparcie Zachodu dla ukraińskich sił będzie kluczowe

Władze USA błędnie oceniają, że zimą dojdzie do spowolnienia działań zbrojnych podczas wojny Ukrainy z Rosją; wsparcie Zachodu dla ukraińskich...

zobacz więcej

Blogerzy wojskowi koncentrują się na krytyce pod adresem władz, że nie udało im się zapobiec eksplozjom na lotniskach położonych kilkaset kilometrów w głąb kraju. Podkreśla się, że ukraińskie grupy dywersyjne muszą być aktywne na terytorium Rosji lub zdolne do atakowania odległych celów w sąsiednim państwie – oznajmili analitycy think tanku. 


Fakt, że zaatakowano dronami nawet bazę bombowców strategicznych Tu-95, podważa wiarygodność Rosji jako mocarstwa jądrowego, ponieważ uderzono we flotę maszyn zdolnych do przenoszenia wielu ładunków nuklearnych – ocenili niektórzy komentatorzy popierający politykę Kremla, cytowani przez ISW. 


Kolejne atak drona na lotnisko w głębi Rosji


Rosyjskie władze powiadomiły, że w poniedziałek doszło do dwóch ataków przy pomocy dronów na lotniska pod Riazaniem i Engelsem, w europejskiej części kraju. Kreml oskarżył o ten czyn Ukrainę.


Według oficjalnych informacji zginęło trzech wojskowych, cztery osoby doznały obrażeń, a dwa samoloty zostały „nieznacznie uszkodzone”. Strona ukraińska oficjalnie nie potwierdziła swojego związku z tymi wydarzeniami. 


Teraz pojawiły się doniesienia o kolejnym ataku bezzałogowca, tym razem na lotnisko w Kursku, około 100 km od granicy z Ukrainą. Według gubernatora obwodu kurskiego nie odnotowano zabitych ani rannych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej