RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja państwem terrorystycznym, ale nie w Sejmie. Manipulacja opozycji

Sejmowy bunt opozycji przy głosowaniu uchwały uznającej Rosję za państwo wspierające terroryzm (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Sejmowy bunt opozycji przy głosowaniu uchwały uznającej Rosję za państwo wspierające terroryzm (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Uchwała uznająca Rosję za państwo sponsorujące terroryzm wróci na najbliższym posiedzeniu Sejmu – zapowiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS. Opozycja, która w ubiegłym tygodniu zablokowała głosowanie w Sejmie, obwinia PiS i Macierewicza o nieakceptowalną „wrzutkę” ws. Smoleńska. To manipulacja, bo uchwała nadal uznawała Rosję za państwo wspierające terroryzm. Dyskutowano o tym także w programie „Strefa starcia” w TVP Info.

W projekcie rezolucji PE dot. Rosji jest wezwanie do zwrotu wraku i czarnych skrzynek Tu-154

W projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego dot. Rosji jest zapis wzywający Moskwę do zwrotu wraku i czarnych skrzynek samolotu Tu-154 –...

zobacz więcej

Przypomnijmy – w czwartek Sejm miał głosować nad uchwałą uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Podczas wieczornej debaty reprezentanci klubów zgodnie wyrazili poparcie dla uchwały.


W debacie do projektu została zgłoszona poprawka PiS, która wywołała bunt wśród parlamentarzystów opozycji. Posłowie opozycji nie wzięli udziału w głosowaniu nad poprawką, a kworum zostało zerwane. 

 

Posłanka PO zarzuca kłamstwo, ale sama manipuluje 

  

Poseł Kazimierz Smoliński (PiS) przywołał wyniki sondażu pracowni Social Changes, zgodnie z którym 80 proc. Polaków uważa, że Federacja Rosyjska zasłużyła na miano „państwa terrorystycznego” albo „państwa finansującego terroryzm”. Na Twitterze skonstatował, że nastroje społeczne nie zostały odzwierciedlone przez działania Sejmu z powodu decyzji przedstawicieli opozycji. 

 

Posłanka Platformy Obywatelskiej Monika Wielichowska zarzuciła politykowi kłamstwo, twierdząc że nie głosowano uchwały przyjętej kompromisem przez wszystkie kluby parlamentarne, bo PiS „głosowało wrzutkęm depcząc pamięć o tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej”. 

 Co zapisano w poprawce Macierweicza? 

 

Przytaczamy treść owej „wrzutki”. 

 

Poprawka zgłoszona przez Antoniego Macierewicza mówiła, że „Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu”. 

 

A tak głosowali w Parlamencie Europejskim 

 

Jak zauważa Samuel Pereira, to zmiana w stosunku do pierwotnego brzmienia uchwały, jednak uchwała nadal dotyczyła uznania Rosji za państwo terrorystyczne. 

Co ciekawe, gdy pod koniec listopada Parlament Europejsku przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm, nawet w tamtym dokumencie znalazły się zapisy dotyczące katastrofy smoleńskiej. Jak głosowali wówczas deputowani z Polski – pisaliśmy w tym artykule

 „Strefa starcia”. Opozycja nie chce mówić o Smoleńsku?

O tym, dlaczego tym razem postąpili inaczej, wyjmując karty do głosowania, mówili m.in. w niedzielnym wydaniu „Strefy starcia”. Andrzej Szejna z Lewicy zarzucił PiS, że „zawsze mataczy” i nie mógł zgodzić się na uchwałę pt. „szaleństwa Macierewicza są słuszne”. 

Opozycja nie chce mówić o Smoleńsku, bo nie chce uznać prawdy – komentował z kolei minister rozwoju Waldemar Buda. 

Hanan Gil-Piątek z Polski 2050 nawiązała do przyjętej przez aklamację kilka miesięcy wcześniej uchwały potępiającej ludobójstwo w Buczy.


– Swojego autorstwa tutaj nie podkreślaliśmy, bo nie to było najważniejsze. Przy pewnych rzeczach potrafimy się pogodzić i wydaje mi się bardzo ważne, że przy tej uchwale, którą złożyła Lewica, wszyscy byli zgodni. Domagaliśmy się głosowania, tylko zakłóciła to ta nieszczęsna poprawka pana posła Macierewicza – stwierdziła. 

 

Czytaj więcej: „Skandal w Sejmie!” PO i opozycja zablokowały uchwałę uderzającą w Rosję 

teraz odtwarzane
Awantura podczas głosowania nad uchwałą uznającą Rosję za państwo wspierające terroryzm

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej