RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Terror w państwie Europy Zachodniej. Już 60. ofiara śmiertelna

Szwedzi przyznają, że ich sytuacja jest fatalna (fot. Johan Nilsson / TT newsagency / Forum)
Szwedzi przyznają, że ich sytuacja jest fatalna (fot. Johan Nilsson / TT newsagency / Forum)

Szwecja jest ogarnięta walkami gangów. Pod Sztokholmem zabito młodego mężczyznę, który był 60. ofiarą przestępczych porachunków w tym roku. Co najgorsze, brak perspektyw na zmianę sytuacji. Szef policji Anders Thornberg twierdzi, że sytuacja w przyszłym roku raczej się nie poprawi.

Mimo zbrodni Putina robiła z nim interesy. Media rozliczają Merkel i wspominają Hitlera

Choć Władimir Putin w 2014 r. zaatakował Ukrainę, Angela Merkel budowała z nim Nord Stream 2 i wprowadzała na europejskie salony. Holenderski...

zobacz więcej

Poprzedni rekord liczby morderstw przy użyciu broni palnej w ciągu roku, 47 w 2020 r., został pobity już we wrześniu.


– Mamy w naszym kraju poważną sytuację, jeśli chodzi o przestępczość zorganizowaną. Nasze zasoby są nadwyrężone do granic możliwości. Wiele rzeczy rozwija się w złym kierunku – tak skomentował tegoroczne statystyki dotyczące strzelanin komendant główny policji Anders Thornberg.Pytany na konferencji prasowej o to, czy sytuacja w przyszłym roku się poprawi, odparł, że „niewiele się zmieni”.


– Niższych poziomów nie zobaczymy. Liczba ofiar śmiertelnych może się wahać nieco w górę lub w dół, ale jesteśmy dość stabilni na poziomie 40-45. To niesamowite liczby, którymi wyróżniamy się w Europie – podkreślił Thornberg.

Komendant zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach dzięki ujawnieniu rozmów z szyfrowanych aplikacji udało się dokonać aresztowań wielu wysoko postawionych członków gangów.

Ujawniono, jak Niemcy i opozycja chcieli uderzyć w rząd. Prof. Grochmalski: To była pokazówka

Skandal wokół Patriotów nie ma końca. Niemieckie media ujawniły, że ich minister konsultowała sprawę z PR-owcami, ale nie z generałami, że te same...

zobacz więcej

– Niestety widzimy, że teraz nowi ludzie próbują utorować sobie drogę w świecie przestępczym i robi się brutalnie. W dłuższej perspektywie musimy przerwać tę rekrutację, do tego musi się włączyć całe społeczeństwo – zaznaczył.Nowy prawicowy rząd Szwecji, który w połowie października objął władzę po wygraniu wrześniowych wyborów parlamentarnych hasłami walki z przestępczością, zapowiedział w budżecie na 2023 r. znaczne zwiększenie wydatków na wymiar sprawiedliwości.


Zaproponowano także m.in. wprowadzenie w kodeksie karnym przestępstwa „promowania przestępczości wśród nieletnich". Do tej pory rekrutowanie młodocianych osób do gangów samo w sobie nie było przestępstwem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej