RAPORT

Pogarda

Wyniki badań: kiedy nosimy maseczkę, gorzej rozpoznajemy twarze

Zakryte nos i usta osłabiają naszą zdolność rozpoznawania twarzy (fot. SHutterstock/Volurol)
Zakryte nos i usta osłabiają naszą zdolność rozpoznawania twarzy (fot. SHutterstock/Volurol)

Najnowsze

Popularne

Kiedy nosimy maseczki, mamy nieco większe trudności z rozpoznawaniem twarzy, niezależnie od tego, czy patrzymy na osoby w maseczkach, czy bez nich – piszą naukowcy z York University z kanadyjskiego Toronto w piśmie „Cognitive Research: Principles and Implications”. Efekt ten zachodzi w przypadku rozpoznawania twarzy, ale nie przedmiotów.

Co z maseczkami w szpitalach, przychodniach i aptekach? Jest decyzja szefa MZ

Obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w aptekach, przychodniach i w szpitalach zostanie przedłużony co najmniej do końca marca 2023 r. –...

zobacz więcej

– Chcieliśmy zbadać, jaki efekt ma noszenie maseczki na percepcję twarzy innych osób – opisuje Erez Freud, który prowadził badania razem ze studentkami Danielą Di Giammarino i Carmel Camilleri.


Przeprowadzono cztery eksperymenty, do każdego zaangażowano 80 ochotników. Pokazywano im twarze w maseczkach i bez maseczek, oni sami również mieli maski lub byli bez masek.


Maska zmienia świadomość?


Okazało się, że jeżeli nosimy maseczkę, nieco gorzej nam idzie rozpoznawanie twarzy innych ludzi. Co więcej, kluczowym czynnikiem nie było to, czy na zdjęciu człowiek miał maskę, czy też nie, ale czy oglądający nosił maskę.


Zdaniem Freuda może być tak, że gdy sami nosimy maseczkę, uważamy, że inni nas nie rozpoznają. To z kolei prowadzić może do mniejszego własnego wysiłku w rozpoznawaniu twarzy. Nieświadomie przybieramy perspektywę drugiej osoby.

Maseczki. Niemieckie media ujawniają, kiedy ma wrócić obowiązek ich noszenia

Niemieccy ministrowie zdrowia i sprawiedliwości, Karl Lauterbach i Marco Buschmann, uzgodnili projekt nowych regulacji dotyczących koronawirusa w...

zobacz więcej

Może też chodzić o to, że gdy nosimy maseczkę, odczuwamy ciągłą dotykową stymulację dolnej części twarzy. Przypomina nam to, że inni ludzie nie widzą tej części naszej twarzy. Być może dlatego sami mamy również problem z rozpoznawaniem tej części u innych. 


Nie działa na czole


Zjawisko zachodziło tylko wtedy, gdy maseczkę nosiło się w typowy sposób: gdy zakrywała usta i nos. – Kiedy poprosiliśmy o nałożenie jej na czoło, nie zaobserwowaliśmy wpływu noszenia maski na zdolność rozpoznawania twarzy – opisuje Freud.


Ponadto ten efekt zachodzi jedynie w przypadku rozpoznawania twarzy, ale nie przedmiotów. Kiedy proszono o identyfikowanie takich przedmiotów jak pomarańcze, noszenie maski nie wpływało w żaden sposób na odpowiedzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej