RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Niemcy mieli zapewnić im nirwanę”. Waszczykowski o opozycji i bojkocie projektu uchwały ws. Rosji

Najnowsze

Popularne

Polska opozycja totalna chce być proeuropejska i europejskopostępowa – powiedział w programie „#Jedziemy” w TVP Info europoseł PiS Witold Waszczykowski. Polityk krytykował opozycję, nawiązując do bojkotu głosowania w Sejmie nad projektem uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.

Rewelacje TVN ws. katastrofy smoleńskiej. Prokuratura zabiera głos

Powołany przez Prokuraturę Krajową międzynarodowy zespół biegłych nie znalazł na ciałach ofiar katastrofy smoleńskiej obrażeń, które wskazywałyby...

zobacz więcej

W czwartek Sejm miał głosować nad projektem uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. W debacie do projektu została jednak zgłoszona poprawka PiS, która wywołała sprzeciw opozycji. W związku z tym posłowie opozycji nie wzięli udziału w głosowaniu nad poprawką, a kworum zostało zerwane. 

 

Poprawka PiS mówi o tym, że „Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r.”. 

 

O działania opozycji pytany był w TVP Info europoseł PiS Witold Waszczykowski. Polityk zaznaczył, że „polska opozycja totalna chce być proeuropejska i europejskopostępowa”. 

 


– Tę postępowość bardzo często wyznaczają i określają Niemcy. I tę postępowość ocenia się pod kątem pozycji wobec Rosji. W Europie panuje więc taki niemiecki pogląd, że Rosja musi być stałym elementem architektury bezpieczeństwa, że za to, co się dzieje dzisiaj i w ostatnich latach w polityce rosyjskiej, nie można skazywać Rosjan, a jedynie Putina bądź reżim Putina – mówił.


W jego opinii polska opozycja, „poza tym, że broni własnych starych działań starego rządu”, chce być w „nurcie rzekomo postępowym, europejskim, który w ten sposób zachowuje się wobec Rosji”.

Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Gruzji

Dzisiaj oboje mamy pełną świadomość, że trzeba stać twardo w obronie Ukrainy, rosyjska agresja na ten kraj musi być odparta – podkreślał prezydent...

zobacz więcej

– Niemcom nie udało się zdobyć alternatywy jak na razie do rozwoju gospodarczego bez dostępu do tanich rosyjskich surowców, szczególnie gazu. Wracają do węgla, energii nuklearnej, ale w dalszym ciągu marzą o powrocie do gazu – zwracał uwagę. 

 

Według Waszczykowskiego punktem docelowym tamtej polityki miały być Niemcy, którzy decydowali o UE i „mieli tamtemu rządowi zagwarantować nirwanę w UE”. – Poleganie na UE miało zdjąć z nich wszelką odpowiedzialność za rządzenie w kraju, „no bo Unia kazała” – mówił oceniając działania rządu PO-PSL. 

 

– Gdyby ktoś się przeciwstawiał, natychmiast padałby argument: „a co, chcecie polexitu?” – dodał. – Ale żeby wkupić się w niemieckie łaski należało wygrać wyścig w Europie o łaski rosyjskie, bo to Rosja dawała wtedy certyfikat bycia „dobrym” Europejczykiem, postępowym, nie rusofobem – ocenił. 

 

Zdaniem byłego szefa MS w związku z tym powstał cały katalog „ustępstw” wobec Rosji. – Rosja przejrzała ten plan, to nie byli głupi politycy i żądała coraz więcej. Wiedziała, że jeśli chcecie od nas dostać certyfikat „dobrego” Europejczyka to musicie zapłacić koncesjami: Orlen, Lotos, Azoty itd., a potem po katastrofie smoleńskiej domagała się wyciszenia tej kwestii – mówił. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej