RAPORT

Pogarda

Mimo zbrodni Putina robiła z nim interesy. Media rozliczają Merkel i wspominają Hitlera

Angela Merkel i Władimir Putin (fot. Guido Bergmann/Bundesregierung-Pool via Getty Images)
Angela Merkel i Władimir Putin (fot. Guido Bergmann/Bundesregierung-Pool via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Choć Władimir Putin w 2014 r. zaatakował Ukrainę, Angela Merkel budowała z nim Nord Stream 2 i wprowadzała na europejskie salony. Holenderski dziennik „Trouw” przypomina brytyjskiego premiera Neville'a Chamberlaina, który w 1938 r. zawarł porozumienie z Adolfem Hitlerem, mając nadzieję na zapobieżenie wielkiej wojnie europejskiej. Gazeta ocenia, że Merkel popełniła podobny błąd co Brytyjczyk, „układając się z tyranem”.

Ujawniono, jak Niemcy i opozycja chcieli uderzyć w rząd. Prof. Grochmalski: To była pokazówka

Skandal wokół Patriotów nie ma końca. Niemieckie media ujawniły, że ich minister konsultowała sprawę z PR-owcami, ale nie z generałami, że te same...

zobacz więcej

„Kiedy Angela Merkel odeszła z urzędu kanclerza Niemiec pod koniec ubiegłego roku, spotkała się z powszechnym uznaniem” – przypomina dziennik „Trouw” i przyznaje, że od tamtej pory ze względu na rozpętaną przez Rosję wojnę, była szefowa rządu spada z piedestału.


Wylicza, że Merkel była pierwszą kobietą na tym stanowisku, pierwszą, która dorastała w dawnej NRD. Dziennik zauważa, że wymieniana była jednym tchem z Konradem Adenauerem, Helmutem Kohlem czy Willym Brandtem.


Jednak po rosyjskiej agresji na Ukrainę, gdy jej kraj zaczął dostarczać broń zaatakowanemu sąsiadowi Polski, wstrzymał import rosyjskiego gazu oraz przystąpił do odbudowy sił zbrojnych, sytuacja uległa zmianie.„Geopolityczny zwrot Niemiec nagle rzucił cień na politykę, którą Merkel prowadziła od lat z Władimirem Putinem” – czytamy w gazecie, która jednocześnie zastanawia się, jak Merkel, która miała najlepsze stosunki z Putinem ze wszystkich zachodnich przywódców, mogła się tak pomylić.


„Dlaczego w 2015 r., krótko po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję, dała zielone światło dla budowy gazociągu Nord Stream 2, który jeszcze bardziej uzależnił Niemcy od rosyjskiego gazu? Dlaczego nie słuchała przywódców Europy Wschodniej, którzy ostrzegali przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji?” – pyta autor artykułu.

– Jeszcze przez długi czas będziemy płacić cenę za jej katastrofalną politykę energetyczną – powiedział w ubiegłym tygodniu niemieckiemu dziennikowi „Bild” Bijan Djir-Sarai, szef współrządzących liberałów z FDP, co przypomina holenderska gazeta.

Co miał na myśli Tusk, mówiąc „für Deutschland”? Kuriozalne wyjaśnienie Sikorskiego

W poniedziałek Radosław Sikorski przebywał z wizytą w Lublinie. Podczas spotkania Klubu Obywatelskiego były szef MSZ zdecydował się na zaskakujące...

zobacz więcej

Merkel przeszła do defensywy


„Trouw” cytuje także komentatorów porównujących Merkel do byłego brytyjskiego premiera Neville'a Chamberlaina. W 1938 r. zawarł on porozumienie z Adolfem Hitlerem, mając nadzieję na zapobieżenie wielkiej wojnie europejskiej.


„Merkel, podobnie jak Chamberlain, przejdzie do historii jako uosobienie tego, jak demokratyczny świat pogodził się z tyranem, z którym z perspektywy czasu nigdy nie powinien był się pogodzić” – twierdzi niemiecki komentator Andreas Kluth, cytowany w gazecie.Sama była kanclerz milczała przez kilka pierwszych miesięcy po rosyjskiej inwazji, ale ponieważ krytyka zaczęła się nasilać, w ostatnich miesiącach przeszła do defensywy, czego kulminacją były dwie obszerne rozmowy z tygodnikami „Stern” i „Der Spiegel” w zeszłym miesiącu, przypomina dziennik.


Merkel uważa, że wielu krytyków zbyt łatwo ją ocenia z perspektywy czasu i wskazuje, że we wszystkich kontaktach z Putinem działała zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą w ówczesnych okolicznościach” – pisze holenderska gazeta; podkreśla, że była kanclerz nie zamierza sypać głowy popiołem i „mea culpa” nie wchodzi w grę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej