RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosjanie zniszczyli stary polski kościół na Ukrainie. Ostatni runął krzyż

Z polskiego kościoła w Kyseliwce zostały już tylko ruiny (fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi)
Z polskiego kościoła w Kyseliwce zostały już tylko ruiny (fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi)

Najnowsze

Popularne

Podczas wojny na Ukrainie rosyjska armia zrujnowała stary polski kościół we wsi Kyseliwka w obwodzie mikołajowskim, strzelając do niego od marca do maja z czołgów i helikopterów. Wieś, założona w 1863 r., dawniej zamieszkana była głównie przez Polaków i do 1905 r. nazywała się Polackie.

Wojna na Ukrainie. Na froncie zginęło dwóch Polaków

Dwóch obywateli Polski zginęło na froncie wojny Ukrainy z Rosją – poinformowano w mediach społecznościowych. Jeden z nich to Janusz Szeremeta ps....

zobacz więcej

Rosyjskie jednostki zaczęły niszczyć kościół na początku marca. Strzelali w niego z czołgów, celowali, żeby powalić krzyż.


Rosjanie pięć razy strzelali w krzyż, póki nie upadł. Ostrzeliwali go także z helikopterów. W maju świątynia runęła. 


Kościół, a właściwie jego ruiny, znajduje się na niewielkim pagórku. Ze świątyni zostały tylko dwie ściany: ta, w której była brama wejściowa i ta za ołtarzem.


Część dobytku z kościoła parafianom udało się uratować. Święte obrazy schowali w przybudówce, która dziwem ocalała. Wnętrze, wykonane częściowo z drewna, całkowicie spłonęło. Zawalił się dach i drewniany chór.


Wieś założona przez katolików


Według dostępnych źródeł polska wieś została założona w 1863 r. przez katolików z ziem polskich, litewskich i białoruskich. Zostali tu przesiedleni carskim ukazem. Do 1905 r. wieś nosiła nazwę Polackie, potem przemianowano ją na Kyseliwkę. 


W czasach komunizmu kościół wykorzystywany był jako baza remontowa kołchozu, ale nie został zniszczony. Parafia odrodziła się dopiero na początku lat 90.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej