RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Mieszkasz z kimś bez ślubu? W Indonezji możesz za to pójść do więzienia

Kodeks był już podczas prac legislacyjnych krytykowany przez organizacje broniące praw i swobód obywatelskich (fot. Shutterstock/Yavuz Sariyildiz)
Kodeks był już podczas prac legislacyjnych krytykowany przez organizacje broniące praw i swobód obywatelskich (fot. Shutterstock/Yavuz Sariyildiz)

Najnowsze

Popularne

Parlament Indonezji uchwalił nowy kodeks karny, który za przestępstwo uznaje seks pozamałżeński i wspólne zamieszkiwanie osób niezamężnych. Przepisy kodeksu, nad którym prace trwały od wielu lat, obowiązują Indonezyjczyków i cudzoziemców. Kodeks jest ostro krytykowany przez obrońców praw obywatelskich.

Wielka ewakuacja na Jawie. Ludzie uciekają po erupcji wulkanu

Po erupcji wulkanu Semeru we wschodniej części wyspy Jawa władze Indonezji podwyższyły stopień zagrożenia do najwyższego poziomu i zarządziły...

zobacz więcej

Pozamałżeński seks zagrożony jest karą do roku więzienia, a wspólne mieszkanie osób niezamężnych – do sześciu miesięcy. Oskarżenie o zdradę małżeńską musi być oparte na raporcie policyjnym sporządzanym na podstawie zeznań współmałżonka, rodziców lub dzieci. 


Nowy kodeks uznaje aborcję za przestępstwo, ale przewiduje wyjątki w przypadku zagrożenia życia matki i dla ofiar gwałtu pod warunkiem, iż płód ma mniej niż 12 tygodni. Kodeks zabrania także propagowania antykoncepcji, przewiduje karę za obrażanie uczuć religijnych, zniesławianie lub obrazę prezydenta, wiceprezydenta, instytucji państwowych i narodowej ideologii. 


Obrońcy praw obywatelskich: przepisy nieludzkie i nieprecyzyjne


Uchwalony kodeks był już podczas prac legislacyjnych krytykowany przez organizacje broniące praw i swobód obywatelskich. Wskazują one, że stanowi on zagrożenie dla tych swobód, a także prawa do prywatności.


Krytycy wyliczają, że przepisy kodeksu są w wielu przypadkach zbyt szerokie i nieprecyzyjne. Zwolennicy wskazują, że jest on zwycięstwem mniejszości LGBTQ: ustawodawcy po wielu sporach uchylili artykuł delegalizujący związki homoseksualne, czego domagali się islamiści. Mimo protestów i apeli, w tym Narodowej Komisji ds. Praw Człowieka, kodeks utrzymuje karę śmierci za najcięższe przestępstwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej