RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

NASA planuje powrót człowieka na Księżyc. Ważna misja kapsuły Orion

Na pokładzie Oriona były na razie tylko trzy manekiny (graf. NASA)
Na pokładzie Oriona były na razie tylko trzy manekiny (graf. NASA)

Najnowsze

Popularne

Bezzałogowa kapsuła Orion dokonała najbliższego przelotu nad powierzchnią Księżyca, zbliżając się na odległość zaledwie 130 km od powierzchni Srebrnego Globu – poinformowała agencja NASA. W przyszłości Orion ma, w ramach programu Artemis, posłużyć do powrotu człowieka na Księżyc.

Chiński program kosmiczny. Pierwsza taka operacja w historii

Trzej chińscy tajkonauci przybyli na chińską stację kosmiczną Tiangong („Niebiański Pałac”), aby zmienić jej dotychczasową załogę. Będzie to...

zobacz więcej

Bliskiego przelotu nad powierzchnią Księżyca Orion dokonał w ramach swojej podróży powrotnej na Ziemię, po tym jak oddalił się od niej na odległość ponad 350 tys. km. W momencie przelotu kapsuła uruchomiła na 3,5 minuty swoje silniki rakietowe, by skierować się na trajektorię w kierunku Ziemi.


Orion ma po wejściu w atmosferę ziemską wodować w oceanie 11 grudnia.


Misja Apollo 17


Ostatnim wysłanym z Ziemi pojazdem załogowym, który zbliżył się tak blisko do naszego naturalnego satelity była 50 lat temu kapsuła Apollo 17, wykonująca ostatnią misję w ramach programu Apollo. Na powierzchni Księżyca wylądowali wówczas Gene Cernan i Harrison Schmitt. Byli oni ostatnimi z 12 astronautów NASA, którzy wylądowali na powierzchni Księżyca w ramach sześciu lotów załogowych Apollo w latach 1969-72.


Na pokładzie Oriona były na razie tylko trzy manekiny, ale i tak ustanowił on rekord oddalenia od Ziemi statku przystosowanego do lotów załogowych. Poprzedni, ustanowiony przez załogę Apollo 13 był o około 35 tys. km mniejszy.

Misja Apollo 13 miała wyjątkowo dramatyczny przebieg. Z powodu grożącej katastrofą usterki technicznej statku, astronauci musieli zrezygnować z lądowania na Księżycu i udać się na Ziemię.


Celem programu Artemis są tym razem nie tylko lądowania na Księżycu, ale budowa tam stałej bazy, która ma w przyszłości posłużyć do lotu na Marsa.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Pierwszy lot załogowy, ale jeszcze bez lądowania, ma nastąpić w 2024 r. Lądowanie na Księżycu spodziewane jest kilka lat później, a lot na Marsa – prawdopodobnie za 10-15 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej