RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Uśmiechnięta ofiara Holokaustu na zastawie stołowej

Firma Blond Amsterdam wycofała naczynia (fot. Blond Amsterdam/mat.pras./AnneFrank.org)
Firma Blond Amsterdam wycofała naczynia (fot. Blond Amsterdam/mat.pras./AnneFrank.org)

Najnowsze

Popularne

Holenderski producent zastawy stołowej wycofał po protestach ze sprzedaży naczynia stołowe z wizerunkiem uśmiechniętej Anny Frank – informuje agencja dpa. Firma Blond Amsterdam poinformowała, że seria Dutch Glory (Holenderska Chwała), do której należy sporne naczynie, miała „przywoływać pozytywne wspomnienia krajobrazów i bohaterów Holandii”.

Książę Harry zarzuca rodzinie królewskiej „brudną grę”

Brytyjski książę Harry zarzucił w poniedziałek rodzinie królewskiej „brudną grę”, której elementem mają być kontrolowane przecieki i podrzucanie...

zobacz więcej

„Pogodny wizerunek Anny Frank na filiżance kawy z motywem Dutch Glory jest bardzo nieodpowiedni. To nie jest dobry kontekst. I niestety jej (Anny Frank) los nie stanowił przykładu »holenderskiej chwały«. Lepiej byłoby, gdyby naczynie zostało wycofane z rynku” – skomentowało Izraelskie Centrum Informacji i Dokumentacji (CIDI) w Holandii.


Pomysł, aby uśmiechnięta Anna Frank z pamiętnikiem w ręku znalazła się w sąsiedztwie wiatraka, łyżew i puddingu holenderskiego, został uznany przez wielu za szokujący i niestosowny. Masowa krytyka pojawiła się także w mediach społecznościowych.


Anna Frank na tandetnych naczyniach. To dzieje się naprawdę” – skomentował jeden z internautów.


Jak przypominał inny, rodzina Anny Frank złożyła wniosek o obywatelstwo holenderskie w 1939 r., ale go nie otrzymała. „Historia Anny Frank to tragiczna historia, która nie ma nic wspólnego z »holenderską sławą«” – podkreślł inny komentator.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Anna Frank (1929-45) przez dwa lata wraz z rodziną i czterema innymi Żydami ukrywała się przed niemieckimi narodowymi socjalistami w oficynie w Amsterdamie. To wtedy powstał jej pamiętnik, który stał się znany na całym świecie.


„W 1944 r. kryjówka została ujawniona, a jej mieszkańcy wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Przeżył tylko ojciec Anny – Otto” – przypomina dpa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej