RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ostatnia moneta z królową Elżbietą II hołdem dla Harry'ego Pottera

Na rewersie znajduje się pociąg Hogwarts Express (fot. The Royal Mint/mat.pras.)
Na rewersie znajduje się pociąg Hogwarts Express (fot. The Royal Mint/mat.pras.)

Ostatnim nowym wzorem monety z wizerunkiem zmarłej królowej Elżbiety II jest 50-pensówka będąca częścią kolekcjonerskiej serii z okazji 25-lecia wydania pierwszej książki o Harrym Potterze – poinformowała The Royal Mint, brytyjska mennica państwowa.

Polacy kupili w Hiszpanii rekordową liczbę mieszkań

Najpierw epidemia koronawirusa i rozpowszechnienie pracy zdalnej, a potem wojna na Ukrainie oraz rosnąca inflacja. Te i inne czynniki sprawiły, że...

zobacz więcej

Moneta, na której rewersie znajduje się pociąg Hogwarts Express, jest drugą z serii i można ją już kupować. Na pierwszej jest wizerunek Harry'ego Pottera, a dwie kolejne – które zaprezentowane zostaną w przyszłym roku – przedstawiać będą profesora Dumbledore'a oraz Szkołę Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Ale na nich będzie już portret Karola III.


– Zmiana portretu sprawia, że ta kolekcja jest bardzo poszukiwana. Ta kolekcja monet będzie stanowić trwałe przypomnienie fascynującego przejścia od najdłużej panującej brytyjskiej monarchini do pierwszego pojawienia się Jego Królewskiej Mości na brytyjskich monetach – powiedziała Rebecca Morgan z The Royal Mint.


Jeszcze w grudniu tego roku do obiegu mają wejść zwykłe monety o nominale 50 pensów z portretem Karola III, których wzór zaprezentowano pod koniec września. W dalszej kolejności wprowadzone zostaną także pozostałe nominały, ale jak wyjaśniała mennica, jeszcze przez wiele lat monety z portretem Elżbiety II i te przedstawiające Karola III będą w obiegu równolegle.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej