RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Węgry są blisko kryzysu”

Węgry zmagają się między innymi z wysoką inflacją (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
Węgry zmagają się między innymi z wysoką inflacją (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Węgry są blisko kryzysu, wszystkie limity cen powinny zostać natychmiast wycofane – miał stwierdzić podczas poniedziałkowego posiedzenia parlamentarnej komisji ds. gospodarczych Gyorgy Matolcsy, prezes Narodowego Banku Węgier (MNB), krytykując poczynania rządu Viktora Orbana.

Węgrzy wykupują benzynę. Jeżdżą po nią na Słowację

Na węgierskich stacjach paliwowych pogłębia się deficyt paliw. Problem dotyczy nie tylko paliw z gwarantowaną niższą ceną dla mieszkańców kraju,...

zobacz więcej

Matolcsy prezentował przed komisją raport węgierskiego banku centralnego za 2021 rok. Fragmenty jego wypowiedzi były publikowane w mediach społecznościowych przez uczestniczących w spotkaniu komisji parlamentarzystów i potwierdzone przez źródła portalu Telex.hu.


Prezes MNB miał stwierdzić, że Węgry są „czwartym-piątym najbardziej zagrożonym krajem na świecie” oraz „czwartym od końca w Unii Europejskiej pod względem wydajności” – przekazał Bence Tordai z partii Dialog na rzecz Węgier. Według jego relacji Matolcsy również stwierdził, że Węgry „mają drugi po Rumunii najwyższy deficyt bliźniaczy w UE, a przyszłoroczna inflacja będzie najwyższa wśród krajów członkowskich i wyniesie około 15-18 proc.”.


Szef banku centralnego miał stwierdzić, że inflacja nie jest wynikiem sankcji ani wojny, bo rośnie ona od lata 2021 r. z powodu wzrostu cen energii.


Orban krytykowany


Jak podaje portal Telex.hu, Matolcsy skrytykował rząd Viktora Orbana twierdząc, że w wielu aspektach problemy gospodarcze są wynikiem podejmowanych przez niego decyzji, a pomiędzy bankiem centralnym a polityką gospodarczą rządu istnieje rozdźwięk. Według niego „po 2010 r. (kiedy koalicja Fidesz-KDNP doszła do władzy – przyp. red.) nie podejmowaliśmy właściwych decyzji”, natomiast po 2021 r. rząd według prezesa banku podejmuje złe decyzje.

Ambasador Niemiec w USA: Zignorowaliśmy sygnały ostrzegawcze w sprawie Rosji

Ambasador Niemiec w Stanach Zjednoczonych Emily Haber przyznała w artykule w „Washington Post”, że w ostatnich latach jej kraj popełnił błędy w...

zobacz więcej

Matolcsy skrytykował rządową strategię zarządzania kryzysem jako „wadliwą”. Według niego limity cen na produkty spożywcze i paliwo powinny zostać natychmiast wycofane.


– Węgry są jedynym krajem, który zużywa więcej benzyny i oleju napędowego niż przed kryzysem energetycznym – miał dodać prezes MNB, cytowany przez Telex.hu. Nazywał „absurdalnym” limit cen na paliwa, który zachęcał ludzi do większej konsumpcji pomimo kryzysu gospodarczego.


– Mówiliśmy to rządowi kilka razy – cytuje prezesa banku centralnego Agencja Reutera, która dotarła do protokołu z posiedzenia komisji. Matolcsy dodał też, że limity cen skłoniły detalistów do podniesienia cen innych produktów nimi nieobjętych, dodając 3 do 4 proc. do inflacji.


Na wystąpienie Matolcsy'ego zareagował w poniedziałek minister finansów Mihaly Varga. – Prezes węgierskiego banku centralnego ma rację, wskazując na problemy gospodarcze. Ale problem wysokich cen energii nie dotyczy tylko Węgier, bo w całej Europie kierują one gospodarki państw w stronę recesji – dodał.


Według ostatnich danych węgierskiego Głównego Urzędu Statystycznego (KSH) inflacja w październiku wyniosła 21,1 proc., a wzrost gospodarczy Węgier spowolnił w trzecim kwartale do 4 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej