RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Minister finansów o KPO: Nie czekamy na pieniądze z Brukseli

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska (fot. PAP/Paweł Supernak)
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Polski rząd jest na dobrej drodze do rozwiązania problemu z Brukselą – oświadczyła w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Handelsblatt” minister finansów RP Magdalena Rzeczkowska, zapytana o odblokowanie przez Unię Europejską 24 mld euro środków z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski.

Inflacja w dół. Nowe dane GUS

Nowe dane o inflacji podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. wzrosły rok do roku o 17,4...

zobacz więcej

Minister Rzeczkowska przyznała, że polska gospodarka i finanse publiczne „dość mocno odczuwają skutki inflacji i kryzysu energetycznego”.


– W przyszłym roku spodziewamy się wzrostu produktu krajowego brutto o 1,7 proc., może nieco mniej. Zakładamy też inflację na poziomie 9,8 proc. w 2023 r. Mamy nadzieję, że obędzie się bez kolejnych wstrząsów dla gospodarki – powiedziała.


Jak poinformowała, walka rządu z kryzysem energetycznym, w tym pomoc finansowa dla gospodarstw domowych i instytucji takich jak szkoły i szpitale, kosztuje budżet nieco ponad 40 mld zł (równowartość 8,6 mld euro). – Na przyszły rok planujemy deficyt budżetowy na poziomie 4,6 proc. I czekamy, aby zobaczyć, co Unia Europejska zrobi w sprawie cen gazu – wyjaśniła minister.


Przypomniała, że „z powodu sporu o praworządność, reformę sądownictwa i wolność mediów KE blokuje nadal 24 mld euro dotacji i 12 mld euro tanich pożyczek z funduszu odbudowy”.


– W budżecie na 2023 r.uwzględniliśmy już pieniądze z UE, ponieważ powinniśmy je otrzymać. Podejmujemy wszystkie konieczne kroki, aby osiągnąć porozumienie z KE. Jesteśmy już bliscy tego – stwierdziła minister, podkreślając, że polski rząd jest na dobrej drodze do rozwiązania problemu z Brukselą.


– Nie czekamy na pieniądze. Realizujemy projekty, które uznaliśmy za najpilniejsze. Powołaliśmy w tym celu Polski Fundusz Rozwoju, pieniądze płyną od firm, spłacających otrzymaną wcześniej pomoc w związku z pandemią koronawirusa. Te projekty są bardzo istotne dla Polski, ponieważ większość z nich służy zielonej transformacji i cyfryzacji, które stały się jeszcze ważniejsze od czasu wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego – wyjaśniła Rzeczkowska.


– Wstępnie finansujemy to ze środków Funduszu Rozwoju, pracując nad porozumieniem w dialogu z Komisją Europejską – dodała.

Kolejne miliony ze Szwajcarii do Polski. To dalszy ciąg programu współpracy

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz sekretarz stanu do spraw gospodarki Szwajcarii Helene Budliger Artidea podpisali w...

zobacz więcej

Zamrożone miliardy dla Polski


Minister oznajmiła, że „ma nadzieję” na uwolnienie przez Brukselę w przyszłym roku zamrożonych miliardów dla Polski. Wyraziła też przekonanie, że „pieniądze trafią do Polski, bo odrobiła ona pracę domową”.


W ocenie Rzeczkowskiej, wsparcie Ukrainy przez Polskę pochłonęło już 7,2 mld euro. Przeznaczono je na „przyjęcie dużej liczby uchodźców z Ukrainy, udzielanie pomocy wojskowej” oraz pomoc mieszkańcom Ukrainy w przetrwaniu zimy. Minister opowiedziała się za utworzeniem międzynarodowej platformy współpracy, w ramach której koordynowano by wsparcie na rzecz odbudowy Ukrainy, gdzie wiodącą rolę powinny odgrywać UE i Ukraina. – Jeżeli chodzi o odbudowę Ukrainy, to myślimy już o Ukrainie jako członku UE – podkreśliła.


Do sfinansowania odbudowy Ukrainy należałoby jej zdaniem wykorzystać także zamrożone na Zachodzie rosyjskie fundusze – jest to kwota szacowana na około 350 mld dolarów. – Chodzi więc o całkiem sporą kwotę. Oczywiście istnieją pewne problemy prawne, ale myślę, że są one do rozwiązania – oceniła polska minister finansów. Podkreśliła też, że „Polska ma naprawdę dużą rolę do odegrania, aby pomóc Ukrainie odbudować się oraz stać się członkiem UE”.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


– Polska zawsze pomagała Ukrainie w transformacji. (...) Polskie firmy są gotowe do odbudowy dróg, mostów, osiedli mieszkaniowych i sieci energetycznych. Nasze firmy wiedzą, jak robić interesy na Ukrainie. I są gotowe do powrotu. Nawet teraz są otwarte na inwestowanie, pomimo wciąż istniejącego ryzyka. Dlatego ważne jest, aby znaleźć środki ochrony inwestorów – podsumowała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej