RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ambasador Niemiec w USA: Zignorowaliśmy sygnały ostrzegawcze w sprawie Rosji

Ambasador Niemiec w USA Emily Haber (fot. arch.PAP/EPA/MOHAMED MESSARA)
Ambasador Niemiec w USA Emily Haber (fot. arch.PAP/EPA/MOHAMED MESSARA)

Najnowsze

Popularne

Ambasador Niemiec w Stanach Zjednoczonych Emily Haber przyznała w artykule w „Washington Post”, że w ostatnich latach jej kraj popełnił błędy w polityce wobec Rosji. „Nie potraktowaliśmy krytyki ze strony naszych sojuszników i partnerów, jak powinniśmy”, oceniła.

Niemcy już nawet nie zachowują pozorów. Walczą o Nord Stream 2 jak o życie

Niemieckie władze powielają rosyjską dezinformację, byleby tylko uniemożliwić bądź opóźnić wprowadzenie amerykańskich sankcji za budowę Nord Stream...

zobacz więcej

Jak tłumaczyła ambasador w artykule, poprawa stosunków Berlina z Moskwą przez ostatnie kilkadziesiąt lat ugruntowała po stronie niemieckiej przekonanie, że wzajemne zależności doprowadzą do stabilności, przejrzystości, a ostatecznie – do zmian systemowych. Według Haber takie myślenie „okazało się błędne”.

 

„Zignorowaliśmy sygnały ostrzegawcze i nie potraktowaliśmy krytyki ze strony naszych sojuszników i partnerów tak poważnie, jak powinniśmy – szczególnie w odniesieniu do geopolitycznych implikacji gazociągu Nord Stream 2” – przyznała niemiecka ambasador, podkreślając, że „to już koniec”.

 

Haber wyjaśniła, że nastąpiła zmiana w polityce Niemiec, które „zdecydowanie obrały nowy kurs w kilku obszarach, takich jak większe uniezależnienie się od rosyjskiej energii, eksport broni na Ukrainę czy duży wzrost wydatków na obronność”.


Czytaj także: Niemieckie firmy nadal w Rosji


Ambasador Niemiec w USA wskazała, że jej kraj zakończył „zależność od rosyjskiego importu energii”. „Nie kupujemy już węgla ani gazu z Rosji, to samo wkrótce stanie się z ropą. Ta ogromna zmiana nastąpiła błyskawicznie — w ciągu zaledwie kilku miesięcy” – zaznaczyła Haber.


Dodała: „Reaktywujemy elektrownie węglowe i budujemy infrastrukturę płynnego gazu ziemnego. To prawda, że nasza wcześniejsza zależność od Rosji była samookaleczeniem”.

Sankcje USA na NS2? „Jeśli Niemcy nie wstrzymają, my to zrobimy”

Jeśli Niemcy nie wstrzymają Nord Stream 2 w przypadku nowej agresji Rosji, USA nałożą sankcje na projekt - oświadczył przewodniczący komisji spraw...

zobacz więcej

„Należy dostrzec, jak daleko zaszły Niemcy w tak krótkim czasie. Ta zmiana jest prawdziwa i trwała” – podkreśliła Haber.


Dodała, że ta zmiana pozwala na umocnienie „i tak już bliskich relacji z sojusznikami Niemiec, przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi”.

 

Krytyka względem Niemiec ws. gazociągu Nord Stream 2

 

Jak przypomina dpa, w ostatnich latach rząd USA ostro krytykował zaangażowanie Niemiec w powstanie gazociągu Nord Stream 2, co od dawna „wywoływało niezadowolenie i napięcia” w relacjach między Berlinem a Waszyngtonem. 

Nord Stream 2 miał dostarczać rosyjski gaz bezpośrednio do Niemiec. USA ostrzegały Niemcy przed zbytnim uzależnieniem się od rosyjskiego gazu. W lutym, na krótko przed rozpoczęciem przez Rosję inwazji na Ukrainę, rząd niemiecki ostatecznie wstrzymał proces certyfikacji gotowego do użytku rurociągu. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej