RAPORT

Pogarda

Przyznano Nagrody Mediów Publicznych. Wśród laureatów prof. Zybertowicz

Najnowsze

Popularne

Socjolog prof. Andrzej Zybertowicz został w poniedziałek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Słowo”. Dyrygent Łukasz Borowicz został nagrodzony w kategorii „Muzyka”, a reżyser Maria Dłużewska odebrała wyróżnienie w kategorii „Obraz”. – Ta gala jest hołdem, jaki media publiczne składają twórcom polskiej kultury – podkreślał przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Znamy nominowanych do Nagród Mediów Publicznych [WIDEO]

Kapituły powołane przez PAP, TVP, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia ogłosiły w poniedziałek nominacje do Nagród Mediów...

zobacz więcej

W uzasadnieniu podkreślono, że Zybertowicz pokazuje rzeczywistość społeczną i polityczną taką, jaką ona w istocie jest, a nie w wersji zgodnej z polityczną poprawnością. Odbierając nagrodę, prof. Zybertowicz przyznał: „jak to w życiu bywa, znowu nie wiem, o co chodzi”.


– Zwłaszcza że przypomniałem sobie, jak mniej więcej 50 lat temu w liceum czytałem „Rzecz listopadową” Ernesta Brylla. Jest dla mnie niepojęte, w jaki sposób mogłem go dzisiaj prześcignąć. Bardzo dziękuję – podkreślił socjolog. 


Do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Słowo” nominowani w tym roku zostali: Ernest Bryll, Wiesław Helak i Andrzej Zybertowicz. Wyłoniła ich kapituła w składzie: Joanna Siedlecka, Krzysztof Masłoń, Wojciech Tomczyk, Andrzej Mastalerz i Radosław Gil. 


Muzyka 


W kategorii „Muzyka” nagrodę odebrał dyrygent Łukasz Borowicz. „Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej” – podkreślono w uzasadnieniu nominacji. 

Nagrody Mediów Publicznych. Poznaliśmy laureatów

W warszawskiej siedzibie TVP ogłoszono w poniedziałek laureatów Nagród Mediów Publicznych 2021. Za „Słowo” uhonorowano Joannę Siedlecką, Elżbieta...

zobacz więcej

Odbierając nagrodę Łukasz Borowicz podziękował kapitule, Polskiemu Radiu i wszystkim muzykom, z którymi współpracował, ponieważ – jak zauważył – „dyrygent nie brzmi bez muzyków”. Dodał, że bez wsparcia rozgłośni i występujących na jej antenie muzyków nie byłoby możliwe promowanie polskiej muzyki na całym świecie.


– To wielki wkład polskich muzyków – powiedział. Podkreślił, że współpraca z wybitnymi muzykami to dla niego „momenty, których nigdy się nie zapomina”.


Obraz 


W kategorii „Obraz” laureatką Nagrody Mediów Publicznych została Maria Dłużewska. 

 
– Ta nagroda jest tylko na moje ręce. Natychmiast przekazuję tę nagrodę moim bohaterom, bo bez bohaterów tych filmów by po prostu nie było – powiedziała podczas gali. 


– Mówię o wszystkich bohaterach, ale przede wszystkim o tym czasie między 2010 a 2015 rokiem, kiedy miałam ogromne szczęście i zaszczyt pracować z najlepszymi, najmądrzejszymi, najbardziej dotkniętymi wtedy przez tzw. los osobami – mówiła.


– Nie mam słów, żeby im podziękować za ten zaszczyt, że zechcieli zaufać nam i jakby swoje losy, losy Polski dać, pozwolić filmowo opisać – wyjaśniła.

Nagrody Mediów Publicznych. Znamy laureatów [WIDEO]

Profesor Andrzej Nowak, Piotr Beczała i Mirosław Bork zostali uhonorowani Nagrodami Mediów Publicznych. Nagrodę Specjalną otrzymał szef...

zobacz więcej

Dłużewska podziękowała też swoim kolegom „za ten czas, kiedy niczego nie mogli oczekiwać – nawet dymisji nie mogli oczekiwać”. – Dziękuję producentom, którzy ryzykowali wtedy swoim majątkiem – dodała. 


Zwróciła uwagę, że „najważniejszym beneficjentem tej nagrody jest ówczesna widownia”. – Dlatego, że w tym ciężkim czasie mieliśmy niepowtarzalną szansę dotknąć tej widowni, zobaczyć ich z bliska, spotykać się z nimi w całej Polsce przy zawsze pełnych do ostatniego stojącego miejsca salach – mówiła. 


Marię Dłużewską, autorkę ponad 40 ważnych filmów dokumentalnych, nominowano do Nagrody Mediów Publicznych za „twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o polskim dziedzictwie”. 


Idea 


Poeta i piosenkarz Leszek Długosz został w poniedziałek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Idea”. – Moim celem jest przekonanie, że warto być Polakiem – powiedział nagrodzony. 


Nagrodę w imieniu laureata odebrał dziennikarz Maciej Zdziarski. Ocenił Leszka Długosza jako wspaniałego artystę mogącego być dla nasz przykładem i symbol idei, aby „radio łączyło nas w wielką wspólnotę ducha”. 


Czabański: To hołd twórcom polskiej kultury


Podsumowując uroczystość przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zaznaczył, że „ta gala jest hołdem, jaki media publiczne składają twórcom polskiej kultury”. – Dziękuję Ci Majko – mówię do pani Dłużewskiej – za to, że dokumentujesz historię, te fragmenty historii, które miały być zapomniane lub wyparte. I robisz to konsekwentnie i z dużą odwagą. Nie bójmy się tego powiedzieć – stwierdził. Szef RMN wyraził również wdzięczność wobec pozostałych laureatów.

Uczestnicy uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w Warszawie (fot. PAP/Marcin Obara)
Uczestnicy uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w Warszawie (fot. PAP/Marcin Obara)

– Dziękuję też mediom publicznym, wszystkim spółkom mediów publicznych za to, że tak szeroką, tak bogatą ofertę – a tu przykłady mieliśmy i wśród nominowanych i wśród laureatów – oferujecie państwo swoim odbiorcom. Dzięki temu zresztą, jesteście bardzo silni na rynku medialnym. Bo jak się okazuje nie tylko TVP – i bardzo dobrze, że TVP jest bardzo silna, jest numerem jeden – ale również Polskie Radio, jak wreszcie zrobiono badania prawdziwe, nieoparte na ankietach rozsyłanych przez media komercyjne (...), okazało się, że Grupa Radiowa, bo tak trzeba traktować Programy Polskiego Radia, ma porównywalną słuchalność do tego lidera rynku – ocenił.


Zwrócił też uwagę, że „jeżeli dodamy jeszcze słuchalność stacji regionalnych – to jest bezapelacyjny numer jeden na rynku radiowym”. – Ale to, że mamy taką rzeczywistość, że te spółki są tak silne, czego gratuluję i kierownictwu i wszystkim pracownikom (...), to jest zasługa poziomu waszej oferty (...). Możecie taką ofertę przedstawić widzom, słuchaczom czy czytelnikom, nie wspomniałem o Polskiej Agencji Prasowej, pan prezes wybaczy – to jest zasługa tych wszystkich twórców, z którymi na co dzień współpracujecie – podsumował Czabański.


Zobacz także: Premiera komiksu o losach polskich radiowców we wrześniu 1939

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej