RAPORT

Pogarda

Portugalskie media o Polsce: Jest nowym supermocarstwem militarnym Europy

Portugalski tygodnik podkreśla, że silną stroną polskiego systemu obronności jest przemysł zbrojeniowy (fot. PAP/Artur Reszko; screen sabado.pt)
Portugalski tygodnik podkreśla, że silną stroną polskiego systemu obronności jest przemysł zbrojeniowy (fot. PAP/Artur Reszko; screen sabado.pt)

Najnowsze

Popularne

Polska dzięki podjętym w ostatnich latach decyzjom w sferze obronności stała się nowym supermocarstwem militarnym Europy – ocenia w najnowszym wydaniu portugalski tygodnik „Sabado”.

Potężne dostawy amerykańskiego sprzętu przez port w Gdyni

W ciągu ostatniego miesiąca około 2400 maszyn wojskowych przybyło do Polski i Grecji ze Stanów Zjednoczonych. Sprzęt pochodzi z 1. Dywizji Piechoty...

zobacz więcej

Wydawana w Lizbonie gazeta odnotowała, że Warszawa na długo przed inwazją Rosji na Ukrainę ostrzegała przed zbliżeniem Berlina z Moskwą, nazywając zawartą w 2014 r. umowę o budowie gazociągu Nord Stream 2 „nowym paktem Ribbentrop-Mołotow”. 


Tygodnik uważa, że Polska dąży do tego, aby w „stosunkowo krótkim czasie ustanowić swoją przewagę wojskową na kontynencie europejskim”. 

 

Ambicje Polski  

 

„Polska ani nie ukrywa takich ambicji, ani nie jest daleko od ich realizacji” – napisała lizbońska gazeta. 


„Sabado” przypominając o zamówieniu przez Warszawę uzbrojenia w Korei Południowej i USA, odnotowuje, że już w 2023 r. Polska przeznaczy na obronę 3 proc. swojego PKB, czyli jedną z największych kwot w NATO. 

Nie żyje Polak walczący na Ukrainie. Był zawodnikiem MMA

Tomasz Walentek, który walczył w międzynarodowym legionie obrony Ukrainy, zginął kilka dni temu w Donbasie. Informację o jego śmierci potwierdziła...

zobacz więcej

Wskazuje, że „w przeciwieństwie do innych europejskich armii” Warszawa nie ma problemu z rekrutowaniem obywateli do wojska. Przypomina o szybko rozbudowujących się strukturach polskiej obrony terytorialnej. 


Przemysł zbrojeniowy 


Portugalski tygodnik podkreśla, że silną stroną polskiego systemu obronności jest przemysł zbrojeniowy. „Dziś (...) to drugi najlepszy przemysł zbrojeniowy w Europie, po Turcji” – uznało lizbońskie pismo. 


„Sabado” przypomniało, że przykładem wytwarzanego w Polsce nowoczesnego sprzętu bojowego są armatohaubice Krab. Tygodnik zaznaczył, że Warszawa przekazała je walczącej z rosyjską inwazją Ukrainie. 


Jak podkreśla portugalskie pismo, to właśnie zagrożenie ze strony Rosji sprawia, że w ciągu zaledwie kilku lat Polska stała się nowym supermocarstwem militarnym w Europie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej