RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Biały Dom po słowach Macrona: Powinniśmy się skupić na bezpieczeństwie Ukrainy, a nie Rosji

Emmanuel Macron i Joe Biden (fot.  Kevin Dietsch/Getty Images)
Emmanuel Macron i Joe Biden (fot. Kevin Dietsch/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Biały Dom dystansuje się od słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona o gwarancjach bezpieczeństwa dla Rosji. John Kirby z Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA powiedział, że przedmiotem troski prezydenta Joego Bidena jest przede wszystkim bezpieczeństwo Ukrainy.

Co z Rosją po wojnie? Macron: Udzielmy jej gwarancji bezpieczeństwa

Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Prezydent Francji Emanuel Macron stwierdził niedawno, że jeśli Władimir Putin zgodzi się na rozmowy o zakończeniu wojny, Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa.


– Prezydent USA uważa, że obawy dotyczące bezpieczeństwa, o które najbardziej się troszczymy, to obawy dotyczące bezpieczeństwa Ukrainy – odpowiedział Kirby.

 

Dodał, że Stany Zjednoczone koncentrują się na tym, jak wesprzeć Ukraińców, aby mogli odnieść sukces na polu walki.

 

– Ukraina nie stanowiła zagrożenia dla nikogo, a zwłaszcza nie dla Rosji. Nie ma żadnego usprawiedliwienia i żadnych dowodów na twierdzenia Rosji, że jej bezpieczeństwo było zagrożone. Bezpieczeństwo Ukrainy było i jest zagrożone przez Rosję i na tym się skupiamy – podkreślił.

 

Czytaj także: Oburzenie na Ukrainie po słowach Macrona ws. Rosji

 

W wyemitowanym w sobotę wywiadzie Macron powiedział, że „Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą”.

Macron broni Rosji? Porównał Polskę i państwa bałtyckie z „podżegaczami”

Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że Unia Europejska w polityce zagranicznej nie powinna naśladować strategii „największych podżegaczy...

zobacz więcej

– Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości – dodał prezydent Francji.


Limit ceny na rosyjską ropę


Kirby stwierdził też, że żadnym zaskoczeniem nie jest zapowiedź Kremla, że nie podporządkuje się on decyzji o nałożeniu limitu ceny na rosyjską ropę naftową. – Uważamy, że ten pułap cenowy może uczynić różnicę, ograniczając zdolności Rosji, by w nadmierny sposób korzystać z rynku naftowego i wykorzystać te przychody do zabijania większej Ukraińców – oznajmił.

 

Dodał przy tym, że mechanizm został celowo skonstruowany tak, by pułap można było zmieniać w zależności od potrzeb.

 

Zobacz także: Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem


Odnosząc się do sugestii Pekinu, że również nie będzie kierować się limitem, Kirby stwierdził, że niezależnie od tego, czy kraje będą „kupować energię w ramach limitu lub poza nim”, pomoże im to negocjować z Rosją znaczące obniżki ceny surowca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej