RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Putin na moście Krymskim. Prowadził mercedesa [WIDEO]

Władimir Putin na Moście Krymskim (fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN POOL/SPUTNIK)
Władimir Putin na Moście Krymskim (fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN POOL/SPUTNIK)

Władimir Putin odbył przejażdżkę po moście Krymskim, łączącym Rosję z okupowanym Krymem – podają ukraińskie i niemieckie media, powołując się na komunikat Kremla.

Eksplozja na Moście Krymskim. Zginął sędzia moskiewskiego sądu

W wybuchu na Moście Krymskim, do którego doszło w sobotę rano, zginął sędzia Sądu Arbitrażowego w Moskwie Siergiej Masłow – podaje Radio Swoboda za...

zobacz więcej

Ukraiński portal Hromadske zaznaczył, że jako potwierdzenie tej wiadomości w Rosji opublikowano nagranie z wnętrza samochodu, za kierownicą którego jechał Putin. Towarzyszył mu wicepremier Marat Chusnullin, który odpowiadał za naprawę mostu.

 

„Na opublikowanym materiale widać Putina za kierownicą pojazdu z logo Mercedesa na kierownicy” – precyzuje niemiecki dziennik „Bild”. Dodaje, że „jedno zdjęcie przedstawia Putina w zimowej kurtce, stojącego na moście”.

 

Jak wskazuje „Bild”, nowe wideo Kremla „ma pokazać despotę na moście Krymskim, który łączy Rosję ze skradzionym ukraińskim Półwyspem Krymskim”.

 

Czytaj także: Putin chciał wystraszyć Zachód. Zamiast tego doprowadził do paniki wśród Rosjan

 

W październiku na moście doszło do wybuchu, w wyniku którego uszkodzona została część samochodowa tej trasy, ważnej dla przerzutu wojsk i dostaw dla sił rosyjskich, atakujących południe Ukrainy. Rosja oskarżyła o ten akt dywersji ukraińskie służby specjalne.

Najnowszy film z Mostu Krymskiego. Zobacz, co stało się z torami [WIDEO]

Nagrania eksplozji i pożaru na Moście Krymskim obiegły cały świat, ale nie było jasne, jak poważne są to uszkodzenia. Rosyjski reżim natychmiast...

zobacz więcej

Niemiecka gazeta podaje, że „według rosyjskich mediów Putin odwiedził most, aby dowiedzieć się o stanie prac remontowych i dostawach lądowych na Krym”.

 

Rosyjska propaganda przeciwko Kijowowi

 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „Putin odbył też krótką rozmowę z robotnikami pracującymi na moście”. W jego wypowiedzi nie zabrakło też rosyjskiej propagandy przeciwko Ukrainie.


– Wśród ciągłych gróźb Kijowa dotyczących możliwych nowych ataków na most Krymski i związaną z nim infrastrukturę Putin podkreślił znaczenie szlaku lądowego łączącego Krym z resztą Rosji – mówił Pieskow.

 

„Bild” zwraca uwagę, że „w doniesieniach rosyjskich agencji prasowych nie ma wzmianki, że Putin przekroczył most”. Jak wyjaśnia niemiecki portal, w takim przypadku „Putin znalazłby się na terytorium Ukrainy po raz pierwszy od początku wojny 24 lutego 2022 r., ponieważ – pomimo nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r. – Krym nadal należy do Ukrainy”. 

Do doniesień o wizycie rosyjskiego zbrodniarza wojennego na moście odniósł się doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko. „Putin odwiedził most i przejechał po pasie, który został naprawiony po wybuchu w lutym. Rozmawiał też z pracownikami budowy” – napisał na Twitterze Geraszczenko.

 

„Czy uważacie, że on naprawdę tam był?” – dodał doradca ukraińskiego ministra.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej