RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szef Sportfive zatrzymany przez CBA. Jest decyzja prokuratury

Andrzej P. (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)
Andrzej P. (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Zatrzymanemu w czwartek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w śledztwie dotyczącym wyrządzenia szkody ponad 1 mln zł PZPN prezesowi Sportfive Andrzejowi P. prokurator po postawieniu zarzutów wyznaczył 150 tys. zł poręczenia majątkowego. CBA zatrzymała P. po powrocie z Kataru.

Zatrzymany przez CBA po powrocie z Kataru. Były kapitan SB i jego związki z PZPN

Andrzej P., prezes firmy powiązanej biznesowo z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne po...

zobacz więcej

Firma Andrzeja P., Sportfive sp. z o.o., działała później pod nazwą Lagardere Sports Poland sp. z o.o.


Dział prasowy PK poinformował, że P. zostały przedstawione zarzuty za wyrządzenie szkody Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej. Takie przestępstwo zagrożone jest karą do 10 lat więzienia. Śledztwo nadzorowane jest przez szczeciński zachodniopomorski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej.


Andrzej P. zatrzymany. Jakie usłyszał zarzuty?


Prokurator wyznaczył 150 tys. zł poręczenia majątkowego, zakazał kontaktowania się z osobami zwianymi ze śledztwem, zabronił opuszczania kraju i zatrzymał paszport. Nakazał też dozór policji – podał dział prasowy PK.


Przypomniał, że wcześniej Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby: byłego sekretarza generalnego Macieja S. i obecnego członka zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej Jakuba T. jego żonę Iwonę T. oraz Gabrielę M. – byłą prezes spółki OSTTAIR.


Wyjaśnił, że zarzut wobec Andrzeja P. związany jest z wyprowadzeniem środków pieniężnych z PZPN poprzez zawarcie fikcyjnego porozumienia, które miało uzasadniać wypłatę prowizji od umowy sponsorskiej na rzecz spółki OSTTAIR.

Biznesmen powiązany z PZPN z zarzutami

Jak już pisaliśmy w czwartek Andrzej P., prezes firmy powiązanej biznesowo z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, w latach 1980-90 pracownik wywiadu...

zobacz więcej

„Prowizja miała być wynagrodzeniem za usługi związane z negocjowaniem umowy sponsorskiej między PZPN, a jednym ze sponsorów. Spółka faktycznie była kontrolowana przez Jakuba T.” – podał Dział Prasowy PK.


Według śledczych m.in. po analizie danych z nośników informatycznych, maili, dokumentacji bankowej takie usługi nigdy nie były świadczone, a porozumienie PZPN – Sportfive oraz OSTTAIR sporządzone i podpisane już po podpisaniu umowy sponsorskiej przez piłkarską centralę.


„Opatrzono je nierzetelną datą, aby stworzyć pozory zawarcia porozumienia jeszcze przed zakończeniem negocjacji pomiędzy PZPN, a ustalonym sponsorem” – podkreślił Dział Prasowy PK. W wyniku tych działań podejrzanych doszło do niezasadnej wypłaty przez PZPN na rzecz OSTTAIR ponad miliona złotych – dodał.


Ta sprawa to jeden z wątków wynikających ze śledztwa w sprawie tzw. afery melioracyjnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej