RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zakłócenia w dostawach prądu w Mołdawii. Służby znalazły rakietę

Zakłócenia w dostawach prądu w Mołdawii (fot. PAP/ EPA/DUMITRU DORU)
Zakłócenia w dostawach prądu w Mołdawii (fot. PAP/ EPA/DUMITRU DORU)

Najnowsze

Popularne

Mołdawski operator energetyczny Moldelectrica informuje o zakłóceniach w dostawach prądu, wywołanych poniedziałkowymi rosyjskimi atakami rakietowymi na Ukrainę. W strefie przygranicznej znaleziono rakietę – poinformował mołdawski portal noi.md.

Rosja grozi Mołdawii. „Konflikt w Naddniestrzu ze wszystkimi konsekwencjami”

Przedstawiciel MSZ Rosji Aleksiej Poliszczuk zagroził w imieniu Kremla władzom Mołdawii możliwością wybuchu konfliktu w separatystycznym...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

„Możliwe są przerwy w dostawie prądu” – podała spółka.

 

Wicepremier Mołdawii Andrei Spinu oświadczył, że w przypadku takiej sytuacji wszystkie służby publiczne są gotowe do interwencji i przywrócenia zasilania w jak najszybszym czasie. – Apeluję o ostrożność i gotowość – powiedział Spinu.

 

Przerwy w dostawie prądu dotknęły stolicę kraju – Kiszyniów. Z kolei mieszkańcy lewego brzegu Dniestru spodziewają się, że wkrótce mogą całkowicie stracić zasilanie. Władze nie poinformowały jeszcze o tym, gdzie prąd będzie wyłączany.

 

Wpływ rosyjskich ataków rakietowych

 

Portal noi.md przypomniał, że 23 listopada, po rosyjskich uderzeniach rakietowych na Ukrainę, w Mołdawii doszło do masowych przerw w dostawie energii elektrycznej. Tysiące odbiorców zostały bez prądu, który przywrócono dopiero następnego dnia. Wcześniej podobne przerwy wywołane atakiem rakietowym Rosji na Ukrainę miały miejsce 15 listopada. Wówczas nie działały sieci kilku operatorów telefonii komórkowej.

 

Czytaj także: Elektrownia w prorosyjskim Naddniestrzu zredukowała dostawy

 

Wojna na Ukrainie stale pogarsza sytuację energetyczną Mołdawii, której postsowiecka infrastruktura jest połączona z Ukrainą.

 

Mołdawskie służby poinformowały też, że po ostrzale Ukrainy patrol policji granicznej w pobliżu miasta Bryczany w strefie nadgranicznej znalazł rakietę. Okoliczny teren jest otoczony. Pocisk badają służby. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej