RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rewelacje TVN ws. katastrofy smoleńskiej. Prokuratura zabiera głos

Prokuratura Krajowa odniosła się do publikacji TVN (fot. arch.PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV)
Prokuratura Krajowa odniosła się do publikacji TVN (fot. arch.PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV)

Najnowsze

Popularne

Powołany przez Prokuraturę Krajową międzynarodowy zespół biegłych nie znalazł na ciałach ofiar katastrofy smoleńskiej obrażeń, które wskazywałyby na wybuch — podał TVN24, powołując się na nieoficjalne informacje. Do rewelacji stacji odniosła się prokuratura. „W śledztwie smoleńskim nadal weryfikowane są wszystkie przyjęte wersje zdarzenia” – czytamy w oświadczeniu.

Sakiewicz komentuje rewelacje TVN ws. Smoleńska. „To telewizja Putina”

Powołany przez Prokuraturę Krajową międzynarodowy zespół biegłych nie znalazł na ciałach ofiar katastrofy smoleńskiej obrażeń, które wskazywałyby...

zobacz więcej

Prokuratura Krajowa przypomniała, że „decyzje procesowe w tej sprawie prokuratorzy będą podejmować na podstawie ekspertyzy Międzynarodowego Zespołu Biegłych do Wydania Opinii Kompleksowej”.


„Międzynarodowy Zespół Biegłych ds. Medycyny Sądowej, na którego opinię powołują się media, jest tylko jednym z nich. Dziennikarze odwołują się do wyrwanych z kontekstu fragmentów postanowienia prokuratora, podczas gdy konkluzja opinii Zespołu brzmi: »W oparciu jedynie o dostępne dane medyczno-sądowe nie ma możliwości dokonania ustaleń o charakterze rekonstrukcyjnym«, co oznacza, że nie można odtworzyć przyczyn i przebiegu katastrofy”.


Prokuratura przyznała, że zespół ds. medycyny sądowej wydał opinie we wrześniu, ale uznano ją za „niejasną i niepełną, m.in. w kontekście wniosków przedstawianych we wcześniejszych opiniach cząstkowych”.


„Biegli w kilku przypadkach nie wykluczyli hipotezy o gwałtownym wyzwoleniu energii o charakterze eksplozji. W tej sytuacji prokurator zwrócił się do biegłych o ustosunkowanie się do tych wniosków” – dodano.


Kiedy poznamy stanowisko prokuratury?


„Do wydania pełnej opinii przez Międzynarodowy Zespół Biegłych do Wydania Opinii Kompleksowej w kwestii przyczyn katastrofy (w tym ewentualnego wybuchu) konieczne będzie m.in. zakończenie analiz wszystkich opinii fizykochemicznych, mechanoskopijnych, jak i wspomnianych medyczno-sądowych. Do tej pory prokuratora nie otrzymała jeszcze wszystkich opinii z zakresu badań fizykochemicznych zamówionych w renomowanych zagranicznych ośrodkach naukowych” – uzupełniono.


Zdaniem śledczych przed zakończeniem prac zespołu „informowanie o przyczynach katastrofy będzie nieuprawnioną spekulacją”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej