RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kolejne groźby wobec ukraińskich placówek dyplomatycznych w Europie

Wzmocniona ochrona ukraińskiej placówki dyplomatycznej (fot. PAP/EPA/SERGIO PEREZ)
Wzmocniona ochrona ukraińskiej placówki dyplomatycznej (fot. PAP/EPA/SERGIO PEREZ)

Najnowsze

Popularne

Ambasady i konsulaty Ukrainy w Europie odebrały kolejne paczki z groźbami. W sumie takich przypadków jest 21 w 12 krajach – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

„Nowa forma terroru”. Ukraińskie ambasady otrzymały „bardzo konkretne groźby”

Dwie ambasady Ukrainy, oprócz tej w Madrycie, w środę i czwartek otrzymały „bardzo konkretne groźby” – poinformował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba,...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Hiszpańska policja przejęła z urzędu pocztowego trzy koperty z prawdopodobnie zwierzęcymi oczami, które były zaadresowane do ambasady Ukrainy w Madrycie, konsulatu generalnego w Barcelonie i konsulatu w Maladze – oznajmił rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Oleh Nikołenko.

 

Rozpoczęto czynności śledcze. Nikołenko zapewnił, że ukraińskich dyplomatów nie uda się przestraszyć.

 

„Łącznie mamy już 21 przypadków gróźb pod adresem ukraińskich misji dyplomatycznych i konsularnych, (odnotowanych) w 12 krajach. Jak już wcześniej zaznaczył minister (spraw zagranicznych) Dmytro Kułeba, (naszych) dyplomatów nie uda się zastraszyć i złamać” – napisał rzecznik ukraińskiego MSZ na Facebooku.


Groźby wobec ukraińskich placówek w Europie


Resort spraw zagranicznych Ukrainy poinformował w piątek, że do ambasad i konsulatów tego kraju w sześciu państwach nadeszły zakrwawione przesyłki, w których znajdowały się oczy zwierząt. Ponadto zdewastowano wejście do mieszkania ambasadora w Watykanie, a placówka w Kazachstanie otrzymała fałszywe zawiadomienie o podłożonej bombie.

Media: Rosja wykorzystuje swoich konsulów honorowych do dezinformacji

Kreml poprzez konsulów honorowych Rosji szerzy dezinformację, w tym m.in. rozsiewa fake newsy dotyczące wojny na Ukrainie – twierdzą hiszpańskie...

zobacz więcej

Do ambasady w Madrycie przesłano list, w którym znajdował się ładunek wybuchowy domowej roboty; niewielkie obrażenia odniósł pracownik misji.

 

Czytaj także: Groźby nuklearne Putina. Kijów szykuje schrony

 

Minister Kułeba informował w sobotę, że MSZ Ukrainy odnotowało łącznie 18 przypadków gróźb pod adresem swoich dyplomatów. Oprócz placówek w Hiszpanii, zakrwawione przesyłki pocztowe otrzymały również misje m.in. w Polsce, Austrii, Chorwacji, Czechach, Francji, Holandii, na Węgrzech i we Włoszech.

 

Osłabić i zastraszyć Ukrainę


„Terroryści próbują nie tylko zastraszyć (naszych) dyplomatów, ale też osłabić i zastraszyć Ukrainę oraz zdestabilizować ważną pracę dyplomatyczną nad dostawami broni, sprzętu energetycznego i izolacją Rosji” – oświadczył szef MSZ. Zapewnił, że nie uda się osiągnąć tego celu.

 

Kułeba poinformował też, że ukraińskie placówki wzmocniły środki bezpieczeństwa i współpracują z organami ochrony prawa w krajach, gdzie się znajdują, w celu ustalenia osób zamieszanych w groźby. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej