RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prokurator generalny Ukrainy: Rosjanie gwałcą dzieci i starszych ludzi

Gwałty i tortury trwają od samego początku wojny wywołanej przez Rosjan (fot. Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty)
Gwałty i tortury trwają od samego początku wojny wywołanej przez Rosjan (fot. Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty)

Najnowsze

Popularne

Wraz z wyzwalaniem kolejnych terytoriów Ukrainy spod rosyjskiej okupacji odnotowujemy coraz większą liczbę gwałtów popełnianych przez żołnierzy agresora; ofiary tych zbrodni to ludzie w bardzo różnym wieku, bez względu na płeć – poinformował ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin w rozmowie z niemieckimi i francuskimi mediami.

Instytut Badań nad Wojną: To wsparcie Zachodu dla ukraińskich sił będzie kluczowe

Władze USA błędnie oceniają, że zimą dojdzie do spowolnienia działań zbrojnych podczas wojny Ukrainy z Rosją; wsparcie Zachodu dla ukraińskich...

zobacz więcej

Przemoc seksualna jest wykorzystywana przez dowództwo wroga jako narzędzie prowadzenia wojny i nasiliła się w ostatnich tygodniach. Cztery miesiące temu mieliśmy 40 zarejestrowanych przypadków gwałtów, obecnie mamy ich już 110 i ta liczba stale wzrasta. W rzeczywistości jest z pewnością znacznie wyższa – oznajmił Kostin w wypowiedzi dla gazet z niemieckiej grupy medialnej Funke i francuskiego dziennika „Ouest-France”. Ocenę prokuratora zacytował w poniedziałek portal międzynarodowego nadawcy Euronews. 


„Gwałcone są (nawet) dzieci i osoby starsze. W obwodzie kijowskim pięcioletnia dziewczynka została zgwałcona po tym, jak spotkało to jej 30-letnią matkę. Naszej prokuraturze udało się ustalić podejrzanego, lecz (sprawca) niestety nie przebywa już na terenach kontrolowanych przez Ukrainę” – powiedział Kostin. 


Na oczach rodziny 


– Odnotowaliśmy liczne przypadki gwałtów po wyzwoleniu obwodu kijowskiego. Potem to samo było w obwodach charkowskim i chersońskim. Otrzymujemy również informacje za pośrednictwem mediów społecznościowych lub poprzez krewnych i przyjaciół o gwałtach w innych częściach kraju, które nie znajdują się jeszcze pod kontrolą Ukrainy. W wielu przypadkach ludzie są gwałceni, torturowani, a następnie zabijani przez rosyjskich żołnierzy. Często te gwałty odbywają się na oczach członków rodzin, w tym dzieci. Jesteśmy przekonani, że to metoda wojenna mająca na celu podkopanie morale Ukraińców oraz (...) zastraszenie (naszych obywateli)” – podkreślił prokurator. 

Media: Rosja wykorzystuje swoich konsulów honorowych do dezinformacji

Kreml poprzez konsulów honorowych Rosji szerzy dezinformację, w tym m.in. rozsiewa fake newsy dotyczące wojny na Ukrainie – twierdzą hiszpańskie...

zobacz więcej

Akcept dowódców  


Jak dodał, w wielu przypadkach dowódcy wroga akceptują takie postępowanie swoich podwładnych, a nawet popierają przemoc seksualną lub zachęcają żołnierzy do jej stosowania wobec mieszkańców podbitych terenów. 


Doniesienia o gwałtach popełnianych przez Rosjan na Ukrainie pojawiają się od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj. Pod koniec listopada o takich przypadkach alarmował ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, informując, że wojska agresora dopuszczają się przemocy seksualnej w okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu kraju. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej