RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Bezrobotni bez zasiłków. Po cyberataku Szwedzi rozkładają ręce

Korona szwedzka (fot. Shutterstock/Lisa-S)
Korona szwedzka (fot. Shutterstock/Lisa-S)

Najnowsze

Popularne

W Szwecji po ubiegłotygodniowym cyberataku na system informatyczny niemożliwa jest wypłata zasiłków dla bezrobotnych – poinformowała organizacja Sveriges a-kassor, zrzeszająca 23 szwedzkie branżowe kasy ubezpieczenia od bezrobocia.

Złapano hakera podejrzanego o ataki hakerskie m.in. na Budkę i Wojtunika

Wpadł haker stojący za akcją podszywania się pod znane osoby, w tym między innymi posła PO Borysa Budkę czy byłego szefa CBA Pawła Wojtunika –...

zobacz więcej

„Wypłata zasiłków ze względów bezpieczeństwa odbędzie się w najbliższym możliwym terminie. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu” – przekazano w komunikacie. 

  

Odcięte miasto, zaatakowane siły zbrojne 

 

Według szwedzkiego Urzędu ds. Zarządzania Kryzysowego (MSB) w piątek doszło do ataku na system informatyczny jednej z kas ubezpieczenia od bezrobocia. Po tym incydencie zdecydowano o zamknięciu dostępu do wszystkich instytucji wypłacających zasiłki, gdyż korzystają one z tego samego oprogramowania. 

  

Problemy techniczne miały w ostatnich dniach także inne instytucje w Szwecji. W czwartek przez 10 minut nie działała strona internetowa szwedzkich Sił Zbrojnych na skutek ataku przeciążeniowego – sztucznie generowanej dużej liczby wejść. Jak podało w komunikacie wojsko, awaria nie wpłynęła na działalność operacyjną sił obrony kraju. Wciąż w pełni nie działa system informatyczny miasta Norrkopeping, zakłócając pracę urzędników. 

 W ostatnich dniach wystąpiły także problemy m.in. z elektronicznym systemem rezerwacji pralni we wspólnotach mieszkaniowych. 

 

Sprawca nieznany 

 

Według mediów przyczyną większości problemów różnych instytucji mógł być cyberatak na dostawcę rozwiązań informatycznych koncernu Softronic, z których korzysta wiele urzędów oraz instytucji. W poniedziałek firma przekazała w komunikacie rozesłanym mediom, że „wciąż pracuje nad rozwiązaniem problemu związanego z bezpieczeństwem”. 

  

MSB poinformowało, że jest prowadzone dochodzenie w sprawie cyberataków, na razie nieznany jest jego sprawca. 

 

Zobacz także: „Muszą być gotowi na katastrofę”. Koordynator ds. terroryzmu alarmuje 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej