RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Media: Rosja wykorzystuje swoich konsulów honorowych do dezinformacji

Konsulat generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku (fot. Lukasz Dejnarowicz / Forum)
Konsulat generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku (fot. Lukasz Dejnarowicz / Forum)

Najnowsze

Popularne

Kreml poprzez konsulów honorowych Rosji szerzy dezinformację, w tym m.in. rozsiewa fake newsy dotyczące wojny na Ukrainie – twierdzą hiszpańskie media, powołując się na śledztwo grupy mediów z 46 państw świata. Według uczestniczących w nim hiszpańskich dzienników „El Periodico” i „El Pais” oraz telewizji La Sexta w ostatnich latach osoby reprezentujące Rosję na stanowiskach konsulów honorowych były szczególnie aktywne w regionie Bałkanów, m.in. w Macedonii Północnej i Czarnogórze.

Debata w PE. Polscy europosłowie: Nie bądźcie pożytecznymi idiotami Putina

W Parlamencie Europejskim są ciągle pewne nastroje proputinowskie; nie bądźcie pożytecznymi idiotami Putina – mówili polscy europosłowie w PE w...

zobacz więcej

W ocenie hiszpańskich mediów głównym zadaniem konsulów honorowych Rosji w krajach Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej jest od kilku lat rozsiewanie propagandy Kremla służącej utrudnieniu integracji z UE państw tych regionów. – Kreml używa tych osób do wpływania na lokalną opinię publiczną, próbując w ten sposób zdestabilizować prozachodni kurs tych krajów – napisał „El Periodico”, zaznaczając, że pełna lista konsulów honorowych Rosji nie jest upubliczniana przez Moskwę.


Dziewięciu rosyjskich konsuli już ukaranych


Hiszpańska gazeta odnotowała, że Kreml po wybuchu wojny na Ukrainie rozsiewa dezinformację dotyczącą tego konfliktu również za pośrednictwem konsulów honorowych. Przypomniała, że dziewięciu z nich zostało już ukaranych w związku z promowaniem fałszywej rosyjskiej narracji przez kraje, w których przebywają, m.in. przez USA. „El Periodico” wskazał, że również konsul honorowy Rosji w Vigo, na północnym zachodzie Hiszpanii, Pedro Mourino Uzal używał w mediach wobec władz w Kijowie sformułowania „ukraińskie państwo terrorystyczne”.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej