RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Są lepiej wyszkoleni”. Ukraiński generał przekazał złe wieści

Ukraina. „Na froncie wschodnim sytuacja jest bardzo napięta” (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Ukraina. „Na froncie wschodnim sytuacja jest bardzo napięta” (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przeprowadzana w Rosji mobilizacja zwiększyła zagrożenie dla Ukrainy – przekazał dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski. Rosyjscy żołnierze, którzy przybywają obecnie na front, są lepiej wyszkoleni niż ci wysyłani wcześniej – zaznaczył.

Zniszczone samoloty i zabici. Eksplozje na rosyjskich lotniskach [WIDEO]

W poniedziałek nad ranem doszło do dwóch niemal jednoczesnych eksplozji na lotniskach pod Riazaniem i miastem Engels, w europejskiej części Rosji....

zobacz więcej

„Taka liczba (zmobilizowanych) żołnierzy zwiększa dla nas zagrożenie i to nie są tylko słowa – to nowe brygady, nowe bataliony, które przeszyły szkolenie, to jest uzupełnienie, na które czekała wyczerpana armia” – ocenił Syrski w ukraińskiej telewizji. 

  

Mówiąc o rosyjskich wojskowych podkreślił, że „ci, którzy przybywają, są lepiej przeszkoleni niż ci, których poprzednio wysyłano na front”. 

  

Zaznaczył jednocześnie, że Rosjanie używają teraz dużo starego sprzętu, ponieważ nie mają innego sposobu na uzupełnienie swoich zapasów. 

  

„Na froncie wschodnim sytuacja jest bardzo napięta, wróg atakuje nasze jednostki każdego dnia” – powiedział również Syrski. Przyznał, że siły rosyjskie poczyniły „jedynie niewielkie postępy” w walkach w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim. Wojsko ukraińskie informowało wcześniej, że w rejonie Bachmutu toczą się obecnie najcięższe i najbardziej krwawe walki z Rosjanami. 

Władimir Putin wydał 21 września dekret o mobilizacji na wojnę z Ukrainą, zgodnie z którym pod broń miało zostać powołanych około 300 tys. rezerwistów. Obecnie władze rosyjskie twierdzą, że mobilizacja już się zakończyła, jednak nie towarzyszy temu oficjalny dekret o jej zakończeniu. 

 

Padają też sprzeczne dane o liczbie zmobilizowanych, którzy już trafili na front. W ocenie niezależnego portalu Meduza mobilizacja może w najbliższych miesiącach objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, głównie spoza dużych miast. We wrześniu i październiku setki tysięcy mężczyzn opuściło Rosję lub próbowało to uczynić, obawiając się wysłania na front. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej