RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Blisko cztery miliardy euro, pięć polskich regionów górniczych. Jest zgoda KE

Transformacja regionów górniczych ma przebiegać w kierunku przemysłu wysokoefektywnego (fot. Filip Blazejowski / Forum)
Transformacja regionów górniczych ma przebiegać w kierunku przemysłu wysokoefektywnego (fot. Filip Blazejowski / Forum)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska w poniedziałek zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych – poinformował w Chorzowie wiceprzewodniczący wykonawczy KE Frans Timmermans. Łączna wartość zatwierdzonych planów to 3,85 mld euro.

Francuzi znów stawiają na węgiel

Elektrownia węglowa Emile-Huchet w Saint-Avold w Mozeli została ponownie otwarta i zaczęła produkować energię elektryczną poniedziałku z powodu...

zobacz więcej

Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji na szczeblu rządowym wraz z Terytorialnymi Planami Sprawiedliwej Transformacji w regionach mają być podstawami realizacji przedsięwzięć opartych o nowy europejski instrument: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST; ang. Just Transition Fund). FST ma niwelować społeczne i gospodarcze skutki transformacji energetyczno-klimatycznej. 

  

Timmermans: Pieniądze dla samorządów 

 

– Dzisiaj o godz. 10 Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie pięć planów sprawiedliwej transformacji dla Polski. To oznacza, że 3,85 mld euro jest już dostępne dla pięciu regionów na transformację w kierunku m.in. zaawansowanego wysokoefektywnego przemysłu – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej na Stadionie Śląskim w Chorzowie Frans Timmermans

  

Zaznaczył, że teraz te plany leżą w rękach lokalnych i regionalnych samorządów, z którymi Komisja Europejska wspólnie „zadba o bardzo konkretne potrzeby lokalnej społeczności, a także potrzeby przedsiębiorstw zarówno dużych, jak i małych i średnich”. 

  

– Musimy jasno udowodnić, że w tej transformacji z epoki węgla nikt nie pozostanie sam, każdy musi odnieść sukces. Oczekuję już na współpracę z marszałkami i prezydentami miast, aby te plany urzeczywistnić i aby stały się one sukcesami – zadeklarował Timmermans. 

Na rynku ropy takiej sytuacji nie było od miesięcy

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. Jak donoszą maklerzy, w ujęciu tygodniowym surowiec zaliczy najmocniejszy wzrost notowań od...

zobacz więcej

Zgodnie z informacjami przedstawicielstwa KE w Polsce wiceprzewodniczący Timmermans odwiedza w poniedziałek woj. śląskie, aby omówić sprawiedliwą transformację i nowe możliwości gospodarcze z przedstawicielami lokalnych władz i obywatelami. 

  

Spotkał się z Chełstowskim 

 

Rano wiceprzewodniczący zwiedził Śląski Park Nauki w Chorzowie i spotkał z marszałkiem woj. śląskiego Jakubem Chełstowskim. Następnie wziął udział w dyskusji okrągłego stołu z marszałkami i prezydentami z różnych regionów górniczych i miast z wysokoemisyjnym przemysłem, m.in. Katowic, Rudy Śląskiej i Wałbrzycha. 

  

Timmermans ma spotkać się jeszcze m.in. z przedstawicielami związków zawodowych, a po południu – z młodzieżą i studentami w ramach 6. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. . 

 

Zobacz także: Paliwo po 5 zł już nigdy nie wróci? Wchodzi embargo, ekspert tłumaczy 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej