RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Testament Marszałka o niepodległej Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Białorusi, Ukrainie” [WIDEO]

W Zułowie na Litwie, rodzinnej miejscowości Józefa Piłsudskiego, uczczono 155. rocznicę urodzin Marszałka. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział podczas uroczystości, że współcześni Polacy powinni dochować wierności testamentowi ojca polskiej niepodległości.

„Encyklika o pokoju na Ukrainie”. Franciszek mówi, czego nam nie wolno

W czasie, gdy nadal modlimy się natarczywie o pokój na Ukrainie, nie wolno nam przyzwyczajać się do tej wojny jak do każdej innej. Nie możemy...

zobacz więcej

– Niech nasza obecność dziś tutaj, w Zułowie, będzie nie tylko wyrazem hołdu dla dokonań wielkiego Polaka, ale niech będzie też momentem, w którym składamy ślubowanie, iż ten testament Marszałka, o niepodległej Polsce, niepodległej Litwie, Łotwie, Estonii, Białorusi Ukrainie, poniesiemy w przyszłość. Tak by sobie życzył. Bo albo będziemy wielcy, albo nie będzie nas wcale – mówił w poniedziałkowym wystąpieniu w czasie uroczystości na Litwie Jan Józef Kasprzyk.


Józef Klemens Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie w powiecie święciańskim. Przyszły marszałek wywodził się ze starego rodu litewskiej szlachty. Jego matka, Maria z Billewiczów (1842-1884), należała do jednej z najstarszych rodzin szlachty żmudzińskiej. Jego ojciec Józef Wincenty brał udział w powstaniu styczniowym, pełniąc urząd lokalnego komisarza Rządu Narodowego. Zagrożony aresztowaniem wyjechał ze Żmudzi i wraz z żoną zamieszkał w należącym do niej Zułowie na Wileńszczyźnie.


Zobacz także: „Ponadczasowa definicja polskości”. 155. rocznica urodzin marszałka Piłsudskiego [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej