RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Encyklika o pokoju na Ukrainie”. Franciszek mówi, czego nam nie wolno

Papież Franciszek pisze o „trzeciej totalnej wojnie światowej” (fot. Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio via Getty Images)
Papież Franciszek pisze o „trzeciej totalnej wojnie światowej” (fot. Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio via Getty Images)

W czasie, gdy nadal modlimy się natarczywie o pokój na Ukrainie, nie wolno nam przyzwyczajać się do tej wojny jak do każdej innej. Nie możemy pozwolić, aby nasze serca i umysły znieczuliły się (...) – pisze papież Franciszek w opublikowanym przez włoski dziennik „Corriere della Sera” wstępie do „Encykliki o pokoju na Ukrainie”. To zbiór przemówień biskupa Rzymu na temat konfliktu w Europie.

Niemieccy biskupi skrytykowani. Niespodziewana decyzja Franciszka

„Większość niemieckich biskupów nie odpowiedziała obecnie na propozycję Watykanu. Pozostawia im to jedynie niezwykle wąski zakres możliwości...

zobacz więcej

Franciszek nawiązuje do encykliki Benedykta XVI o nadziei, w której obecny papież-emeryt pisał, że z odkupieniem została nam dana nadzieja – moc, dzięki której możemy stawić czoło teraźniejszości. 

 

Z nadzieją, ale bez potępienia 

 

Przywołuje przy tym swój własny apel z październikowego orędzia w Watykanie, gdy mówił, że „wolno patrzeć na człowieka z góry tylko po to, by pomóc mu się podnieść, nic więcej”. „Tylko w tym przypadku jest dopuszczalne patrzenie na kogoś z góry. (...) Takie jest i musi być zawsze spojrzenie Kościoła, spojrzenie Chrystusa, a nie spojrzenie potępiające”. 

 

Czy możemy mówić z przekonaniem o wojnie sprawiedliwej? Czy możemy mówić z przekonaniem o świętej wojnie? My, mężowie boży głoszący Ewangelię o Zmartwychwstałym, mamy obowiązek wypowiadać na cały głos tę prawdę wiary. Bóg jest Bogiem pokoju, miłości i nadziei. Bóg, który chce, abyśmy wszyscy byli braćmi, jak nauczył nas Jego Syn Jezus Chrystus. Okropności wojny, każdej wojny, obrażają najświętsze imię Boga. A jeszcze bardziej obrażają Go, gdy Jego imię jest wykorzystywane do usprawiedliwiania takich niewypowiedzianych rzezi” – czytamy we wstępie Franciszka. 

 

Negocjacje za wszelką cenę? 

 

Papież nawiązuje także do orędzia radiowego Piusa XII, wyemitowanego 24 sierpnia 1939 r., na krótko przed wybuchem II wojny światowej, w którym ówczesny biskup Rzymu apelował, by ludzie „wrócili do negocjacji”. „Negocjując z dobrą wolą i z poszanowaniem praw drugiej strony, przekonają się, że szczere i aktywne negocjacje nigdy nie wykluczają honorowego sukcesu” – przywoł tamte słowa. 

 

„Nie możemy pozwolić, aby nasze serca i umysły znieczuliły się przed powtórzeniem tych najcięższych okropności przeciwko Bogu i człowiekowi. Nie wolno nam, z żadnego powodu na świecie, przyzwyczajać się do tego, niemalże przyjmując za pewnik tę trzecią wojnę światową w kawałkach, która dramatycznie stała się, na naszych oczach, trzecią totalną wojną światową. Módlmy się o pokój! Pracujmy dla pokoju!” – apeluje Franciszek. 

 

Zobacz także: Macron mówi, co byłoby najgorsze w relacjach z Putinem 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej