RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kilkaset oszukanych osób. Kolejne zatrzymania ws. potężnej piramidy finansowej

Przestępcy oszukali kilkaset osób (fot. CBA)
Przestępcy oszukali kilkaset osób (fot. CBA)

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która jako spółka brokerska stworzyła piramidę finansową. Klienci stracili w niej kilkaset milionów złotych.

Akcja CBA. Trzy osoby zatrzymane

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy kolejne osoby, które miały korzystać z 80 fałszywych faktur VAT na pół mln zł. Do tej pory CBA w...

zobacz więcej

Według śledczych spółka brokerska w latach 2016-20 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych – głównie obligacji – kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, ale przede wszystkim na rynku nieruchomości. 

  

Pracownicy spółki mieli wprowadzać klientów w błąd, oferując sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej – wynika z ustaleń śledztwa. Robili to dla osiągnięcia korzyści majątkowych. W sumie mieli oszukać kilkuset klientów nabywających obligacje, a środki uzyskane z emisji przeznaczyć na inne cele i nie zaspokoić roszczeń wierzycieli. 

 

W tym śledztwie CBA zatrzymało w ostatnich dniach mężczyznę i kobietę. W śledztwie prowadzonym od 2020 r. dotychczas zarzuty przedstawiono siedmiu osobom. 

  

Zatrzymani to dyrektorka pionu analiz i dyrektor ds. sprzedaży warszawskiej spółki. Według śledczych mieli oni działać w zorganizowanej grupie przestępczej i brać udział w oszustwach na 23 mln 361 tys. zł (dyr. pionu analiz) i 62 mln 163 tys. zł (dyr. ds. sprzedaży). 

W nadzorującej śledztwo CBA Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zatrzymanym postawiono zarzuty działania w grupie przestępczej i oszustw. Prokurator wyznaczył im 150 tys. i 200 tys. zł poręczenia majątkowego oraz nakazał dozór policji. Zakazał też kontaktowania się z innymi podejrzanymi, wśród których są m.in. członkowie zarządu spółki brokerskiej, zatrzymał paszporty i zakazał opuszczania kraju. 

  

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło w sierpniu 2020 r. Wówczas zatrzymano trzy osoby: prezesa i członka zarządu spółki pośredniczącej w sprzedaży instrumentów finansowych oraz jej byłego dyrektora działu prawnego. CBA współpracuje w tej sprawie z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego oraz Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej. 

  

CBA zaznacza, że postępowanie nadal rozwija się. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej