RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemcy i Francja przestraszyły się weta Orbana. Chcą odblokowania środków

Premier Węgier Wiktor Orban (fot.  Thierry Monasse/Getty Images)
Premier Węgier Wiktor Orban (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Już 6 grudnia na Radzie ECOFIN ministrowie państw członkowskich UE spotkają się ws. funduszy dla Węgier. Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski przewiduje spory w tej kwestii. Niektóre z krajów (na czele z Niemcami i Francją) chcą odblokowania części środków, bo Viktor Orban grozi zawetowaniem 18 mld euro pomocy dla Ukrainy oraz wprowadzenia nowych podatków.

Komisja Europejska zaakceptowała KPO Wegier

Komisja Europejska zaaprobowała Krajowy Plan Odbudowy Węgier. Zastrzegła jednocześnie, że żadna płatność z Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF) nie...

zobacz więcej

Viktor Orban wziął Unię Europejską za zakładnika żądając miliardów w zamian za zniesienie weta w sprawie wszystkiego, od pomocy dla Ukrainy po globalną umowę w sprawie podatku od osób prawnych” – informowało niedawno „Politico”.


– To czysty szantaż – komentowali unijni dyplomaci, a mimo to kilka dni później media obiegła informacja, że Komisja Europejska zaaprobowała Krajowy Plan Odbudowy Węgier. Zastrzegła jednak, że żadna płatność z Funduszu Odbudowy nie będzie możliwa bez zrealizowania kamieni milowych.Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski przekazał teraz, że już we wtorek (6 grudnia) na radzie ministrów państw UE „szykuje się impas ws. funduszy dla Węgier”. „Obie strony szachują się wzajemnie mrożeniem pieniędzy i wetami” – zaznacza.


Jego zdaniem, w ten spór wpisują się oczywiście negocjacje związane z dyrektywą podatkową i pakietem FitFor55 oraz nowymi zasobami własnymi UE, czyli podatkami mającymi pokryć pożyczki zaciągnięte na stworzenie Funduszu Odbudowy.Media i eksperci przyznają, że w starciu z Węgrami, Unia tym razem wiele ryzykuje. Jeśli Bruksela nie będzie w stanie dostarczyć obiecanej Kijowowi pomocy oraz wprowadzić globalnej umowy podatkowej, której była orędownikiem, poniesie porażkę i ośmieszy się.

UE wykreśla fragment o polskiej pomocy uchodźcom. Grabowska: To dziecinada

Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom”. Prof. Genowefa...

zobacz więcej

Choć stanowisko Niemiec i Francji dążące do kompromisu popierają Włochy, Hiszpania i osiem innych państw, wielu członków UE jest przeciw.Kraje Beneluksu, Skandynawowie czy Litwa podtrzymują stanowisko o zamrożeniu 7,5 mld euro unijnych funduszy dla Węgier.


Unia, która nie do końca zdaje egzamin z pomocy Ukrainie, pilnie potrzebuje pieniędzy na wsparcie potencjalnych sojuszników na Wschodzie. Ale równie ważne są kwestie opodatkowania międzynarodowych przedsiębiorstw czy energii. Ta ostatnia wchodzi w skład pakietu FitFor55 i wymaga jednomyślnej zgody państw członkowskich, której nawet dotychczas nie było, a teraz podlega dodatkowo potencjalnemu wetu Węgier.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej