RAPORT

Pogarda

„Ponadczasowa definicja polskości”. 155. rocznica urodzin marszałka Piłsudskiego [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

W Zułowie na Litwie obchodzone są uroczystości z okazji 155. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. To właśnie tam, 5 grudnia 1867 r., na świat przyszedł późniejszy współtwórca niepodległej Polski i jej pierwszy marszałek. – Piłsudski najpiękniej zdefiniował, czym jest polskość. On mówił, że polskość to jest umiłowanie wolności, umiłowanie niepodległości – powiedział w nadawanym z Wilna specjalnym wydaniu programu „#Jedziemy” Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

78. rocznica bitwy o Wilno. Upamiętniono żołnierzy AK

W podwileńskiej miejscowości Krawczuny, gdzie 13 lipca 1944 r. została stoczona bitwa żołnierzy AK z oddziałami Wehrmachtu o Wilno, w środę odbyły...

zobacz więcej

Jan Józef Kasprzyk od lat zabiega o stosowne upamiętnienie życia i dokonań marszałka Piłsudskiego. Już w niedzielę, w przededniu 155. rocznicy jego urodzin, przed Mauzoleum Matki i Serca Syna na Cmentarzu na Rossie w Wilnie odbyły się pierwsze obchody tej ważnej daty. 

 

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczną się w kościele św. Kazimierza w Powiewiórce, w którym 15 grudnia 1867 roku ochrzczono Józefa Piłsudskiego. Następnie polska delegacja przejedzie do Zułowa – tam przy tablicy pamiątkowej poświęconej marszałkowi Piłsudskiego odbędzie się uroczystość, podczas której szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczony zasłużone osoby Medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” oraz wręczy w imieniu Prezydenta RP Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. 

W programie „#Jedziemy” Kasprzyk wskazywał, że to właśnie umiłowanie wolności i niepodległości były dla Piłsudskiego nadrzędnymi wartościami. 

 

„Polska to wolność”


– W takim duchu wzrastał – w tym zresztą mieście, jego ukochanym Wilnie – przepojony miłością do literatury Juliusza Słowackiego, który w liście do księcia Adama Czartoryskiego pisał: „Gdy pytasz mnie książę, czym jest Polska, odpowiadam Polska to wolność”. I ta definicja jest u Piłsudskiego ponadczasowa – zaznaczył gość TVP Info. 

 

Szef UdSKiOR podkreśla, że weterani walk o niepodległość oraz działacze opozycji niepodległościowej mówią wprost: „nas Piłsudski wychował w miłości do wolności”

 

Po południu na Cmentarzu Wojskowym na Antokolu w Wilnie Jan Józef Kasprzyk złoży kwiaty przed pomnikiem w kwaterze wojennej polskich żołnierzy z lat 1919-1921, oddając cześć rodakom poległym w walkach z bolszewikami. Upamiętni również Litwinów zamordowanych przez radzieckich żołnierzy podczas zbrojnej interwencji w roku 1991. 

 

Zobacz także: Internauci przypominają słowa Piłsudskiego 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej