RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Media: w Szwecji zamordowano blogera, który krytykował Kadyrowa

Nie żyje Tumso Abdurachmanow (fot. YouTube/AbuSaddamShishani)
Nie żyje Tumso Abdurachmanow (fot. YouTube/AbuSaddamShishani)

Najnowsze

Popularne

Nie żyje Tumso Abdurachmanow, jeden z najgłośniejszych krytyków dyktatora Czeczenii Ramzana Kadyrowa – podała czeczeńska opozycyjna telewizja 1ADAT, na którą powołuje się rosyjski niezależny portal Meduza.

Kadyrow ogłosił ważną decyzję. Wcześniej zarzekał się, że tego nie zrobi

Ramzan Kadyrow zapowiedział, że w Czeczenii odbędzie się mobilizacja wojskowa. Miesiąc temu dyktator republiki na rosyjskim Północnym Kaukazie...

zobacz więcej

„Tumso został zastrzelony w nocy przez grupę mężczyzn, a okoliczności morderstwa są w tej chwili wyjaśniane” – przekazał kanał 1ADAT nie ujawniając szczegółów. Wskazano jedynie, że szwedzkie służby bezpieczeństwa ukryły brata zamordowanego blogera. 

  

Radio Swoboda podało z kolei, powołując się na współpracowników Abdurachmanowa, że bloger został zabity w nocy 2 grudnia. Do tej pory sprawy nie skomentowały szwedzkie organy ścigania. 

 

Na początku grudnia przebywający w Szwecji Tumso Abdurachmanow zaginął w tajemniczych okolicznościach. Już wcześniej pojawiły się doniesienia, że bloger mógł zostać zabity, ale wówczas nie zostało to potwierdzone. 

  

Abdurachmanow znany jest z krytyki władz Czeczenii. Opuścił Rosję w 2015 roku po tym, jak popadł w konflikt z krewnymi dyktatora Czeczenii Ramzana Kadyrowa. Otrzymał w Szwecji status uchodźcy politycznego. 

 

W Czeczenii Abdurachmanow jest oskarżany o związki z tzw. Państwem Islamskim. Blogera próbowano zamordować w 2020 i 2021 r. W grudniu 2021 roku Abdurakhmanov poinformował, że w Czeczenii porwano dziewięciu jego krewnych. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej