RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Konflikt izraelsko-palestyński. USA „wspiera rozwiązanie dwupaństwowe”

USA: rozwiązanie dwupaństwowe zakończy dziesięciolecia konfliktu Izraela z Palestyńczykami (fot. Shutterstock)
USA: rozwiązanie dwupaństwowe zakończy dziesięciolecia konfliktu Izraela z Palestyńczykami (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Stany Zjednoczone planują bliską współpracę z nowym rządem Izraela i nadal popierają rozwiązanie dwupaństwowe, które zakończy dziesięciolecia konfliktu z Palestyńczykami, powiedział sekretarz stanu Antony Blinken.

„Wzrost ekstremizmu i rasizmu”. Premier Palestyny komentuje wybory w Izraelu

Wyniki wyborów parlamentarnych w Izraelu pokazują „wzrost ekstremizmu i rasizmu” w izraelskim społeczeństwie – oświadczył premier Palestyny...

zobacz więcej

Administracja USA oczekuje, że „nowy rząd Izraela będzie nadal z nami współpracował w celu rozwijania naszych wspólnych wartości, tak jak robiliśmy to z poprzednimi rządami" powiedział Blinken podczas spotkania z proizraelską organizacją J Street. – Będziemy oceniać rząd na podstawie polityki, którą prowadzi, a nie indywidualnych osobowości – stwierdził.

 

– Pomoc dla Izraela w zakresie bezpieczeństwa jest święta – powiedział Blinken, zwracając uwagę na ponad 3 miliardy dolarów, które Stany Zjednoczone przekazują Izraelowi w ramach zagranicznych funduszy wojskowych.

 

W zeszłym tygodniu kandydat na premiera Izraela Benjamin Netanjahu osiągnął porozumienie koalicyjne ze skrajnie prawicową partią Religijnego Syjonizmu, która sprzeciwia się palestyńskiej państwowości i popiera rozszerzenie izraelskiej suwerenności na Zachodni Brzeg.

 

Itamar Ben-Gvir, który został skazany w 2007 r. za rasistowskie podżeganie przeciwko Arabom i wspieranie grupy uważanej przez Izrael i Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną, jest nowym ministrem bezpieczeństwa Izraela odpowiedzialnym za policję graniczną na okupowanym Zachodnim Brzegu.

 


Prezydent Joe Biden pozostaje zaangażowany w „realizację trwałego celu dwóch państw” powiedział Blinken. – Wierzymy, że Palestyńczycy i Izraelczycy, podobnie jak ludzie na całym świecie, mają takie same prawa i te same możliwości”, dodał.


Przeczytaj też: Palestynka zaatakowała policjanta nożem. Została zastrzelona

 

Stany Zjednoczone „będą również nadal jednoznacznie sprzeciwiać się wszelkim działaniom, które podważają perspektywy rozwiązania dwupaństwowego” – powiedział Blinken, w tym ekspansji osadnictwa, krokom w kierunku aneksji Zachodniego Brzegu, zakłóceniu historycznego status quo w miejscach świętych, wyburzeniom i eksmisjom oraz podżeganiu do przemocy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej