RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Podły faul minister Lambrecht”. „Bild” ujawnia szczegóły rozmów z Polską ws. Patriotów

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht złamała poufność negocjacji z Warszawą w sprawie rozlokowania w Polsce niemieckich baterii rakiet Patriot. To „podły faul” pani minister – pisze „Bild am Sonntag”.

Gdzie trafią niemiecki Patrioty? Rau: Tam byłyby bardzo potrzebne

Patrioty byłyby bardziej potrzebne po ukraińskiej stronie granicy. Byłyby zaporą antyrakietową dla Polski i stworzyłyby fragment bezpiecznego nieba...

zobacz więcej

Zdaniem niemieckiej gazety Lambrecht złamała dane Warszawie słowo „dla własnego PR”. Jak informuje „BamS” polska strona apelowała do Berlina o zachowanie poufności w kwestii dostarczenia do Polski baterii Patriot.


Gazeta cytuje treść maila, który do niemieckiego MON miał wysłać 18 listopada Piotr Pacholski, dyrektor departamentu polityki bezpieczeństwa międzynarodowego w resorcie Mariusza Błaszczaka. 


„Propozycja Państwa jest przez nas wnikliwie badana”. Zapowiedział, że w poniedziałek 21 listopada nadejdzie prawdopodobnie pierwsza odpowiedź. 


„Jednocześnie chcielibyśmy prosić i zalecamy rezygnację z ujawnienia informacji” – cytuje „BamS” polskiego maila.


„BamS” pisze, że „wola autoreklamy była dla Lambrecht najwidoczniej ważniejsza od prośby o poufne potraktowanie sprawy”.


„W poniedziałek rano (21.11.2022) pani minister wytrąbiła ofertę ws. Patriotów w wywiadzie dla »Rheinische Post«” – dodaje niedzielne wydanie „Bilda”


Czytaj także: Zaskakujące kulisy propozycji ws. Patriotów. „Nie byłyby wpięte w polski system dowodzenia”


Miedwiediew grozi NATO. „To organizacja przestępcza, powinna się rozwiązać”

Zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej ocenił, że NATO jest organizacją przestępczą i ponownie zagroził atakiem. „Jeśli, jak...

zobacz więcej

Niemieckie Patrioty dla Polski [KALENDARIUM]


16 listopada 2022 roku na wieś Przewodów w powiecie hrubieszowskim spadła rakieta. W wyniku wybuchu zginęło dwóch obywateli polskich.


Cztery dni później Lambrecht zaproponowała Polsce „pomoc w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej”. Zapewnić to miał m.in. system obrony Patriot. 


21 listopada minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że przyjął propozycję niemieckiej minister obrony dotyczącą rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot.


25 listopada Błaszczak zaproponował, aby niemieckie Patrioty rozlokowane były na Ukrainie. – Bezpieczeństwo przeciwrakietowe na zachodniej Ukrainie oznacza również bezpieczeństwo we wschodniej Polsce – podkreślił szef MON.

W 2011 r. Niemcy oferowali Polsce 12 Patriotów. Dostali taką odpowiedź

Gdy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL, Niemcy proponowali nam zakup 12 baterii Patriot. – Wtedy politycy Platformy nie byli zainteresowani, a...

zobacz więcej

Odrzucając polską kontrpropozycję Lambrecht argumentowała, że Patrioty są „integralną częścią obrony przestrzeni powietrznej NATO”, dlatego polską koncepcję należałoby przedyskutować w Sojuszu 


Na te słowa niemieckiej minister błyskawicznie odpowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. – Systemy obrony powietrznej takie jak Patriot potrzebne są i w Polsce, i na Ukrainie – powiedział w wywiadzie dla stacji CNN. Zasugerował też, że ewentualne rozmieszczenie systemu na Ukrainie leżałoby w gestii poszczególnych państw, a nie Sojuszu. – Nadal wzywam sojuszników, by dostarczali jeszcze więcej obrony powietrznej, także dla Ukrainy – zaznaczył.


Głos w tej sprawie zajęli też Amerykanie. – Pentagon nie ma obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział 29 listopada rzecznik departamentu obrony USA gen. Patrick Ryder. Z jego słów wynika, że amerykańska administracja nie widzi przeszkód, żeby inne państwo zdecydowało się na taki ruch.


Od kilku dni Niemcy nie zajęły stanowiska ws. terminu dostarczenia Patriotów do Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej