RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Trudne warunki w Tatrach. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Tatry przysypane są śniegiem (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Tatry przysypane są śniegiem (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Najnowsze

Popularne

W wyższych partiach Tatr warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. W wielu miejscach są oblodzenia, które mogą być pokryte cienką warstwą śniegu – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Uwaga na gołoledź. IMGW wydał ostrzeżenie [PROGNOZA]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed marznącymi opadami deszczu i mżawki powodującymi gołoledź w większości powiatów...

zobacz więcej

Śnieg na szlakach jest zmrożony i twardy, gdzieniegdzie wystają kamienie. Na niżej położonych szlakach jest bardzo ślisko – zalega na nich cienka warstwa zmrożonego śniegu i również występują oblodzenia. Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym apeluje, by nie wchodzić na zamarzające już stawy, gdyż warstwa lodu jest bardzo cienka. 


Powyżej 1900 metrów nad poziomem morza obowiązuje ogłoszony przez TOPR pierwszy – najniższy – stopień zagrożenia lawinowego.


Tatry przysypane są śniegiem. Poruszanie się w takich warunkach w wyższych partiach wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu – raki, czekan, kask, wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Na oblodzonych odcinkach jest bardzo ślisko – poślizgnięcie w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem – ostrzega TPN.
Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa, zaś obok stromych zboczy także kamienie lub powalone drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. W terenie eksponowanym zaleca się noszenie kasku. TPN wskazuje również razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku. Nigdy nie nalezy podchodzić do zwierzęcia, na przykład aby zrobić mu zdjęcie.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej