
W wyższych partiach Tatr warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. W wielu miejscach są oblodzenia, które mogą być pokryte cienką warstwą śniegu – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed marznącymi opadami deszczu i mżawki powodującymi gołoledź w większości powiatów...
zobacz więcej
Śnieg na szlakach jest zmrożony i twardy, gdzieniegdzie wystają kamienie. Na niżej położonych szlakach jest bardzo ślisko – zalega na nich cienka warstwa zmrożonego śniegu i również występują oblodzenia. Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym apeluje, by nie wchodzić na zamarzające już stawy, gdyż warstwa lodu jest bardzo cienka.
Powyżej 1900 metrów nad poziomem morza obowiązuje ogłoszony przez TOPR pierwszy – najniższy – stopień zagrożenia lawinowego.
Tatry przysypane są śniegiem. Poruszanie się w takich warunkach w wyższych partiach wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu – raki, czekan, kask, wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Na oblodzonych odcinkach jest bardzo ślisko – poślizgnięcie w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem – ostrzega TPN.
Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa, zaś obok stromych zboczy także kamienie lub powalone drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. W terenie eksponowanym zaleca się noszenie kasku. TPN wskazuje również razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku. Nigdy nie nalezy podchodzić do zwierzęcia, na przykład aby zrobić mu zdjęcie.