RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Eksplozja Stromboli wywołała tsunami [WIDEO]

Wybuch wulkanu Stromboli (fot. IOS / Zuma Press / Forum)
Wybuch wulkanu Stromboli (fot. IOS / Zuma Press / Forum)

Najnowsze

Popularne

Alarm na Sycylii w związku z wybuchem wulkanu Stromboli. Niedzielna erupcja wywołała falę tsunami o wysokości ok. 1,5 m – informuje włoska agencja ANSA. Według wstępnych ustaleń Obrony Cywilnej (Protezione Civile) wynika, że nie odnotowano poważnych szkód.

Największy wulkan w Europie nadal aktywny. Czy Sycylii grozi los Pompejów?

Etna do dzisiaj przyciąga na Sycylię turystów i pasjonatów natury z różnych regionów Włoch i zagranicy. Czy sycylijski wulkan może jednak zagrażać...

zobacz więcej

Na włoskiej wyspie Stromboli w niedzielę doszło do eksplozji wulkanu o tej samej nazwie. Według Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii – Obserwatorium Etny (INGV – Osservatorio Etneo) do wybuchów doszło o godz. 14:10 o 16:35. Czynny wulkan Stromboli znajduje się w archipelagu Wysp Liparyjskich na Morzu Tyrreńskim, niedaleko Sycylii.

 

„Doszło do wylewu lawy z obszaru krateru północnego, w związku z czym w otworach wentylacyjnych trwała intensywna aktywność wybuchowa. Następnie nastąpiła bardziej intensywna eksplozja z obszaru krateru południowo-środkowego” – poinformował instytut w komunikacie.

 

Jak wskazano, „od 15:28 zaczęto obserwować małe zapadnięcia się materiału wzdłuż górnej części Sciara del Fuoco, a o 15:31, podczas gdy dochodziło do przelewania się lawy i aktywności wybuchowej, utworzył się jeden lub więcej spływów piroklastycznych, prawdopodobnie wywołanych przez zawalenie się części krawędzi krateru na obszarze północnym”.

 

Czytaj także: Erupcja wulkanu Etna

 

Eksperci podali też, że o godzi. 16:19 zaobserwowano powstanie kolejnego dużego potoku piroklastycznego.

 

Minister ds. morza i południa Włoch Nello Musulmeci poinformował w mediach społecznościowych, że rozmawiał z burmistrzem wyspy, oraz że jest w kontakcie z szefem departamentu Obrony Cywilnej. „Informacje ze Stromboli są na szczęście pocieszające: fala tsunami dzisiaj popołudniu, o wysokości 1,5 m nie przyniosła ofiar, ale tylko nieznaczące szkody” – napisał minister Musulmeci.

 


„Pociesza mnie świadomość, że systemy alarmowe zadziałały, oraz że szybko utworzono gminne centrum operacyjne. Trwają prace nad tymczasowym zakwaterowaniem dla około trzydziestu mieszkańców, których profilaktycznie wezwano do opuszczenia domów” – dodał szef włoskiego resortu ds. morza i południa kraju.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej