RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Prezydent: Koszt transformacji energetycznej musi być do udźwignięcia dla zwykłych ludzi

Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Tomasz Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Tomasz Wiktor)

Musimy realizować zmiany zgodnie z zasadą sprawiedliwej transformacji, aby ich koszt był do udźwigniecie dla ludzi – powiedział w niedzielę w KWK Pniówek w woj. śląskim prezydent Andrzej Duda.

„Ratujący Żydów narodowymi bohaterami”. Prezydent w 80. rocznicę powstania „Żegoty”

Polacy ratujący Żydów podczas okupacji są naszymi narodowymi bohaterami na równi z obrońcami RP i żołnierzami AK – napisał prezydent Andrzej Duda w...

zobacz więcej

– To jest w ogóle bardzo specyficzny czas, wiemy, jaki mamy kryzys, jakie są zawirowania, które podważają trendy polityczne, jakie dominowały w ostatnich czasach. Niedawno został zawarty układ między górnikami a rządem na temat wygaszenia kopalni do 2049 r. w związku z polityką energetyczną UE, w związku ze zmianą miksu energetycznego RP – stwierdził prezydent podczas wizyty w KWK Pniówek. 


– Ale kryzys, który wybuchł na świecie w związku z agresją Rosji na Ukrainę i wywołał ogromny wzrost kosztów surowców energetycznych, spowodował wzrost popytu na węgiel, którego jest coraz mniej, właśnie wskutek wstrzymania wydobycia – powiedział Andrzej Duda.


Dodał, że tuż po wybuchu kryzysu rozmawiał ze specjalistami, którzy zwrócili mu uwagę, że o ile zamknięcie wydobycia jest procesem stosunkowo szybkim, możliwym do przeprowadzenia w kilka miesięcy, to wznowienie wydobycia wymaga znacznie więcej czasu.


– To też dzisiaj powoduje pewne zmiany w sposobie myślenia i pewną konieczność budowy sfery bezpieczeństwa. To jest odpowiedzialność polskiego rządu i wszystkich tych, którzy zarządzają polskim górnictwem, aby w jak największym stopniu zabezpieczyć potrzeby przemysłu, gospodarstw domowych, obywateli – zaznaczył.

Andrzej Duda na szczycie OBWE ostrzega przed zwycięstwem „ruskiego miru”

Gdy zaczniemy traktować rosyjskie bestialstwo jako coś normalnego, będzie to równoznaczne ze zwycięstwem idei, tego co nazywane jest „ruskim...

zobacz więcej

Duda: Konieczne jest prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju


– Niestety, właśnie jest tak, że nie jesteśmy w stanie szybko przywrócić tego wydobycia. Dzisiaj jest tak, że kopalnie są mobilizowane i górnicy bardzo ciężko pracują, ciężej niż do niedawna. Ich praca jest znacznie bardziej intensywna właśnie po to, aby w miarę możliwości zwiększać wydobycie. Ale i tak konieczny jest import – mówił Andrzej Duda.


Jak dodał, konieczne jest prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju, dbałość o środowisko i jakość powietrza, ale też konieczne jest, aby zwracać uwagę na to, jakie koszty ponoszą obywatele i gospodarka.


– Musimy realizować zmiany zgodnie z zasadą sprawiedliwej transformacji, aby ich koszt był do udźwigniecie dla ludzi, aby była realizowana w sposób odpowiedzialny tak, aby koszt tej transformacji nie spadał w rujnujący sposób na polską gospodarkę. O to musimy dbać i musimy dokonywać takiej transformacji, aby temu sprostać i aby zabezpieczyć dobro, bezpieczeństwo i bieżące możliwości życiowe zwykłego obywatela. To jest podstawowy obowiązek – powiedział prezydent. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej