RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Oburzenie na Ukrainie po słowach Macrona ws. Rosji. „Gwarancje dla terrorysty i mordercy?"

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow (fot.  Volodymyr Tarasov/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow (fot. Volodymyr Tarasov/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

Ktoś chce dawać gwarancje bezpieczeństwa Rosji, państwu–terroryście i zabójcy? – napisał w niedzielę na Facebooku sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. „To świat potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od Rosji, a nie na odwrót” – podkreślił.

Co z Rosją po wojnie? Macron: Udzielmy jej gwarancji bezpieczeństwa

Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na...

zobacz więcej

„Zamiast Norymbergi - podpisanie porozumienia z Rosją i uściski dłoni? Ukraińska krew na rękach Putina nie przeszkodzi w »business as usual«? To dziwna logika zakulisowych zabiegów dyplomatycznych, której czas minął” – ocenił Daniłow. 


Dzień wcześniej o gwarancjach dla Rosji mówił prezydent Francji Emmanuel Macron. 


Co Macron powiedział o Rosji?


Jego zdaniem „Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą”. 


– Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości – dodał.„To świat potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od Rosji, a nie na odwrót” – napisał Daniłow.


Poparcie Rosjan dla wojny znacząco spada. Przełomem „częściowa mobilizacja”

Ostatnie sondaże wskazują, że poparcie rosyjskiego społeczeństwa dla „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie znacząco spada, szczególnie od...

zobacz więcej

„Jedyna gwarancja (dla Rosji – przyp. red.) to humanitarność europejskiego sądownictwa – po wyroku w Hadze nie jest przewidziany wyrok śmierci” – ocenił szef RBNiO, dodając, że „najlepsza gwarancja dla Europy i świata to zdemilitaryzowana i pozbawiona broni jądrowej tzw. Rosja”.


Memorandum Budapesztańskie. Czego dotyczyło?


Ukraiński urzędnik przypomniał także Memorandum Budapeszteńskie z 1994 r., którego sygnatariusze – USA, Wielka Brytania i Rosja - w zamian za zrezygnowanie przez Ukrainę z broni jądrowej złożyły jej gwarancje bezpieczeństwa i zobowiązały się do respektowania suwerenności Ukrainy i nienaruszalności jej granic. Rosja złamała porozumienie w 2014 r., anektując Krym i rozpoczynając wojnę w Donbasie. W lutym br. Rosja rozszerzyła ją w pełnoskalowy konflikt, rozpoczynając inwazję na Ukrainę.


„Przyda się doświadczenie »Budapesztu«. Kiedy jesteś bezbronny, nie stanowisz zagrożenia. My to, niestety, wiemy” – napisał Daniłow. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej