RAPORT

Pogarda

Pieniądze dla Sikorskiego, niemieccy paserzy i polscy adwokaci Putina

Radosław Sikorski i Władimir Putin (fot. PAP/Albert Zawada; PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL)
Radosław Sikorski i Władimir Putin (fot. PAP/Albert Zawada; PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL)

Najnowsze

Popularne

W tym tygodniu: skandal w Sejmie, gdzie opozycja zablokowała uchwałę o Rosji jako państwie sponsorującym terroryzm; skandal w ratuszu, gdzie prokuratorzy pomagali Rafałowi Trzaskowskiemu w czasie kampanii wyborczej; skandal w sądzie, gdzie gigantyczne pieniądze nakazano płacić Jarosławowi Kaczyńskiemu za przeprosiny w niemieckim portalu i wreszcie skandal w niemieckim domu aukcyjnym…

PiS się umacnia, PO błaznuje

Polacy coraz bardziej doceniają konkretne odpowiedzi rządu na wyzwania, z którymi mierzy się Polska i Europa. Kolejne sondaże (US, IBRIS, CBOS i...

zobacz więcej

Niedziela. Rocznica wyzwolenia Zamojszczyzny

 

Prezydent uczestniczy w obchodach 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny. –Dziękuję Dzieciom Zamojszczyzny; pochylam głowę na pamięć o Waszych rodzicach i dziadkach, którzy zostali pomordowani. Wierzę, że nie tylko Zamojszczyzna, ale i Polska o nich nie zapomni – mówił prezydent Andrzej Duda w Skierbieszowie na Lubelszczyźnie.

 

Wspomnienia z II wojny światowej jeszcze nie zgasły, a za naszą wschodnią granicą znów trwa brutalna wojna. Polska nieprzerwalnie, od pierwszych godzin rosyjskiej agresji na Ukrainę zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom zarówno tym, którzy przebywają w Polsce od dłuższego czasu, jak i nowo przybyłym. – Nowa fala uchodźców może dotrzeć do Polski z powodu problemów energetycznych na Ukrainie lub eskalacji działań zbrojnych (…) Co ważne, również osoby zapewniające uchodźcom zakwaterowanie i wyżywienie, którzy po raz pierwszy przekraczają naszą granicę, nadal mogą korzystać ze świadczenia w wysokości 40 zł na dzień przez 120 dni od daty przybycia uchodźcy do Polski – mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

 

Czytaj także: Dalekowzroczność Kaczyńskiego, nowa tarcza Morawieckiego, myśliwce Błaszczaka


Wojna na Ukrainie nie byłaby możliwa, gdyby nie zbudowanie finansowej siły Federacji Rosyjskiej poprzez uzależnianie Europy od rosyjskich surowców energetycznych. –Rozpoczynamy zbieranie podpisów pod wnioskiem o powołanie komisji śledczej w sprawie polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r. Chcemy postawić Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu – oświadczył w niedzielę wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

 

Poniedziałek. Komisja weryfikacyjna ds. bezpieczeństwa energetycznego

 

Trwa najokrutniejsza wojna w Europie od 80 lat, a sprawcy poprzedniej nie rozliczyli się nadal ze swojej odpowiedzialności. Polska dyplomacja rozszerza działania dotyczące odszkodowań od Niemiec. – Wystosowałem 50 not do krajów członków Rady Europy, NATO i Unii Europejskiej, ale też innych krajów ważnych z naszego punktu widzenia; poinformowaliśmy o przesłankach noty dyplomatycznej do Niemiec wynikających z naszych roszczeń odszkodowawczych wobec państwa niemieckiego – powiedział w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. 

Tragedia w Przewodowie, biesiada z sędziami, inflacja w TVN

Świat znalazł się w tym tygodniu w kryzysie bezpieczeństwa porównywalnym z kryzysem kubańskim sprzed sześćdziesięciu lat. Spokój polskich władz i...

zobacz więcej

Niemcy pojawiają się w debacie publicznej w kontekście propozycji przekazania Polsce dwóch baterii Patriot. Polskie władze zaproponowały, żeby trafiły one na zachodnią Ukrainę, gdzie lepiej sprawdzą się zarówno w obronie Ukraińców jak i polskich terenów przygranicznych. Ze strony niemieckiej nie ma entuzjazmu, ani nawet decyzji, kiedy baterie mogłyby się pojawić za Odrą. W dodatku w niemieckich planach nie było przekazanie nad nimi kontroli polskiemu systemowi obrony przeciwlotniczej. Tymczasem opozycja atakuje rządzących, że się nie cieszą z sąsiedzkiej pomocy, choć nawet niemieckie media piszą, że to wyłącznie zagrywka PR. –  Gdy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL, Niemcy proponowali nam zakup 12 baterii Patriot. Wtedy politycy Platformy nie byli zainteresowani, a dzisiaj rozdzierają szaty nad dwiema bateriami – mówiła w rozmowie z portalem tvp.info Anna Kwiecień, posłanka PiS.

 

Zbigniew Ziobro odniósł się do zapowiedzi opozycji, która chce złożyć wotum nieufności wobec niego. – Mam nadzieję, że Donald Tusk nie okaże się polityczną fujarą, bo zawsze się nią okazywał. Składał wniosek, a potem wynosili go na tarczy – powiedział podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości.

 

PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki poinformowali o zaprezentowaniu Sejmowi projektu ustawy powołującej komisję weryfikacyjną ws. bezpieczeństwa energetycznego. Jej zadaniem będzie zbadanie wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022. – W naszym życiu publicznym jest bardzo wiele nieprawdy. Walka polityczna właściwa w kraju demokratycznym jest rzeczą, od której nie można się uchylać i która jest ceną demokracji, ceną praw obywatelskich, ceną wpływu obywateli na bieg spraw publicznych. Ale ta walka polityczna nie powinna się odbywać w zupełnym już oderwaniu od prawdy, zupełnym oderwaniu od faktów – powiedział Jarosław Kaczyński. – Jak to się stało, że podpisywano umowy, w wyniku których coraz większa ilość surowców była ściągana z Moskwy? Wprowadzono przepisy umożliwiające nabywanie udziałów w polskich spółkach przed podmioty rosyjskie? To trzeba wyjaśnić. Biznesowe umowy były pisane krwawym atramentem. Dochodziło do paraliżu całych branż – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

 

W poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się również z liderem hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascalem. – Współpraca na forum PE, a także kwestia nielegalnej migracji, ochrony granic i agresja Rosji na Ukrainę były głównymi tematami poniedziałkowego spotkania – przekazał sekretarz ds. międzynarodowych Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

Zapora Błaszczaka, list Sasina, mizeria Burego

Po zapowiedzi budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej przez Amerykanów, w tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że kolejną mają zbudować w Polsce...

zobacz więcej

A wieczorem zwolennicy Donalda Tuska zebrali się na proteście pod domem Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu. Wśród nich Marta Lempart, niesławna liderka Strajku Kobiet, która zadeklarowała, że jest zwolenniczką wspólnej listy partii opozycyjnych w wyborach parlamentarnych. Zapewne z jedyną we Wrocławiu dla Marty Lempart. – Rzygać mi się chce, płakać mi się chce, nie chce mi się iść na wybory, jak mam patrzeć, jak oni między sobą się napie***ją” – powiedziała, jak zwykle merytoryczna Lempart.

 

Wtorek. Barbórka i Dzień Podchorążego

 

Prezydent Andrzej Duda napisał list do górników z okazji Barbórki. – Dziękuję za wysiłek, który ma szczególne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej, za fachowość i poświęcenie, za sprawą których wielkie bogactwa naturalne polskiej ziemi służą nam wszystkim – napisał prezydent Andrzej Duda.

 

Szef państwa wręczył tego dnia nominacje generalskie. – Za naszą granicą państwo, które wtedy, w 1830 r., było zaborcą – Rosja – dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną Ukrainę. Próbuje dokonać zaboru – znów zaboru – odebrania wolności, przymuszenia ludzi do pracy na swoją rzecz. Do życia w czymś, co Rosjanie nazwali sobie ruskim mirem, a co u nas wywołuje dreszcz gniewu na karku. Życzę wam, żebyście nigdy nie musieli stanąć do obrony Rzeczypospolitej – mówił do polskich generałów i oficerów prezydent Andrzej Duda w Dniu Podchorążego, który jest obchodzony w rocznicę wybuchu powstania listopadowego.

 

Prezydent Andrzej Duda jest liderem rankingu zaufania do polityków w listopadzie, tak wynika z nowego sondażu CBOS. Drugie miejsce, z takim samym odsetkiem wskazań, zajmują premier Mateusz Morawiecki i Szymon Hołownia. Najwięcej badanych nie ufa Donaldowi Tuskowi.

 

Czytaj także: Trójkąt Lubelski, śląskie interesy, niemieckie Patrioty


W programie „Jedziemy” w TVP Info redaktor Michał Rachoń pokazał widzom zestaw też dla Radosława Sikorskiego na jego dwustronne spotkanie z ministrem obrony Rosji Siergiejem Ławrowem. W dokumencie z 2008 r. czytamy, że polska polityka względem Rosji jest elementem unijnej polityki, zgodnie z którą ten barbarzyński reżim miał być strategicznym partnerem Europy. „Rosja jest największym bezpośrednim sąsiadem i strategicznym partnerem Unii Europejskiej. Popieramy rozwój zrównoważonej polityki wschodniej UE, którym jednym z zasadniczych elementów są stosunki z Rosją. W ramach UE aktywnie uczestniczymy w budowaniu strategicznego partnerstwa z Rosją” – czytamy w dokumencie.

Atak na Kaczyńskiego, atom Morawieckiego, Bayraktary Błaszczaka

To był tydzień wielkich sukcesów: premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że pierwszą polską elektrownię atomową wybuduje amerykański koncern...

zobacz więcej

W kolejne dni Michał Rachoń ujawnił również nieznany i szokujący dokument z 2010 r. podpisany przez Sikorskiego. Były szef polskiej dyplomacji zaledwie cztery miesiące po katastrofie smoleńskiej rozmawiał w Kaliningradzie o możliwości zakupu... rosyjskiego prądu z planowanej elektrowni atomowej.

 

Sam Sikorski, obecnie eurodeputowany PO, nie tylko przez lata pracował na zbliżenie z Rosją, ale także od wielu lat także powtarza, że kraje UE powinny tworzyć jedno państwo. W takim państwie głos rozstrzygający we wszystkim mieliby Niemcy, ale Sikorskiemu to nie przeszkadza. – Są rzeczy gorsze niż współdzielenie niektórych aspektów suwerenności. Oby nasi rządzący też to zrozumieli – powiedział Radosław Sikorski na TikToku.

 

Środa. Zatrzymanie w warszawskim ratuszu

 

Źle się dzieje w niektórych samorządach. Wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis został pobity do nieprzytomności podczas balu charytatywnego. Sprawą zajmuje się policja.


Z kolei na kanale YouTube dziennikarza Marka Czyża pojawiło się nagranie, które ma przedstawiać burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola, przewodniczącego rady miejskiej Leszka Szczotkę, jednego z radnych oraz rzecznika urzędu miejskiego Piotra Łapy, którzy zakrapianą imprezę w restauracji umilają sobie biciem się po twarzy.

 

W Warszawie natomiast PO bardzo uważa, żeby nie skrzywdzić swoich kolegów. Na nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy Targówek radni PiS chcieli odwołania zastępcy burmistrza Krzysztofa Miszewskiego, któremu zarzucali m.in. współpracę ze skazanym za pedofilię aktywistą Robertem K. W tajnym głosowaniu wniosek upadł, przeciwni byli radni PO.

 

Zobacz także: Realizm Kaczyńskiego, energia Morawieckiego, broń Błaszczaka


A w warszawskim ratuszu zatrzymanie ważne urzędnika. Michał D. szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego M. St. Warszawy został zatrzymany przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. To uruchomi lawinę ciekawych wydarzeń w kolejnych dniach.

Reklamówka Tuska, kłopoty Napieralskiego, „kultura” Sikorskiego

Do historii samobójczych goli w polityce przejdzie wyciągniecie przez Donalda Tuska tematu afery taśmowej i uwiarygodnienia wspólnika Marka...

zobacz więcej

W środę znaleźliśmy się trochę bliżej wypłaty z funduszu odbudowy. – Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

 

I bez środków z KPO nasza gospodarka rozwija się i jest mocno stymulowana przez rząd. – Będziemy w najbliższych trzech latach tworzyć dodatkowe 100 tys. miejsc w żłobkach i 500 tys. miejsc pracy. To jest w naszym planie i myślę, że to zmieni Polskę jeszcze bardziej na lepsze – zapowiedział w premier Mateusz Morawiecki. Premier zapewnił też, że zostanie utrzymany zerowy VAT na żywność, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Tarcza antyinflacyjna odnosząca się do nośników energii ma obowiązywać do końca roku, od 1 stycznia ceny prądu oraz gazu mają zostać zamrożone.

 

Polska reprezentacja w piłce nożna przeszła do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. „Dziękujemy za emocje i gratulujemy wyjścia z grupy, kibicujemy dalej!” - podkreśliła Kancelarii Prezydenta po meczu Polski z Argentyną. Para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda - obejrzała mecz razem z zawodnikami klubu Delta Warszawa i kadetami liceum wojskowego w Wołominie. Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski w czwartek rano skomentował w sieci starcia piłkarzy z Katarze wpisem „Allah Akbar!”, który kojarzy się w naszej części świata z zawołaniem terrorystów islamskich.

 


Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby odbywały się teraz – powiększając przewagę nad konkurencją. Partia Jarosława Kaczyńskiego osiąga wynik najlepszy od wielu miesięcy i zwiększa do 12 pkt. proc. przewagę nad Koalicją Obywatelską – tak pokazuje sondaż pracowni Social Changes na zlecenie wpolityce.pl. To potwierdzenie i utrzymanie tendencji wzrostowej poparcia dla PiS.

Śluby Tuska, węgiel Trzaskowskiego, telefon Brejzy

To był tydzień zmiany w Kancelarii Prezydenta i w Kancelarii Premiera. Bez zmian jeśli chodzi o opozycję – Donald Tusk stracił już szanse na...

zobacz więcej

A Polska 2050 istniejąca w Sejmie dzięki „przejęciom” parlamentarzystów z innych ugrupowań odnotowała pierwszą stratę. Wojciech Maksymowicz odchodzi z Polski 2050. „Po długich rozmowach z jej liderami uznaliśmy, że tak będzie najlepiej zarówno dla organizacji jak i dla mnie” – napisał prof. Maksymowicz na Facebooku.

 

Czwartek. Adwokaci Putina

 

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w sesji otwierającej dwudniowego posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi, podsumowującej tegoroczne polskie przewodnictwo w organizacji. – Gdy zaczniemy traktować rosyjskie bestialstwo jako coś normalnego, będzie to równoznaczne ze zwycięstwem idei, tego co nazywane jest „ruskim mirem”, a co oznacza brutalność, agresję, wojnę, biedę i śmierć – mówił w Łodzi prezydent Andrzej Duda.

 

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Energii Odnawialnej. – Najbliższych kilka miesięcy będzie dobrym czasem dla energetyki odnawialnej (…) Będziemy mocno starali się rozwijać całą energetykę odnawialną – mówł premier Mateusz Morawiecki w parlamencie.

 

Ciągle rośnie międzynarodowe znaczenie Polski. W Warszawie powstała nowa placówka dyplomatyczna: swoją ambasadę otworzyła Islandia. Minister spraw zagranicznych Islandii Thórdís Kolbrún R. Gylfadóttir powiedziała, że zdecydowano się na ten krok z uwagi na okoliczności geopolityczne.

 

Okoliczności geopolityczne skłaniają polski rząd do błyskawicznego rozwoju polskich sił zbrojnych. W czwartek konsorcjum PGZ-Miecznik przekazało Agencji Uzbrojenia MON zaktualizowane przemysłowe studium wykonalności oraz projekt wstępny fregat Miecznik. Okręty mają zostać zbudowane w polskich stoczniach we współpracy z firmami brytyjskimi.

 

Zobacz także: Umowy Błaszczaka, ciągnik Kaczmarczyka, prawko Schetyny


Również w wyniku okoliczności geopolitycznych i kryzysu energetycznego wywołanego przez Rosję, Sejm uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh. Nowe przepisy wprowadzają też „dodatek gazowy” dla mniej zamożnych gospodarstw. 

Otwarcie Baltic Pipe, wpis Sikorskiego, rezygnacja Dworczyka

Gdyby nie Radosław Sikorski, wydarzeniem tygodnia byłoby otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Tymczasem post eurodeputowanego PO wywołał potężny,...

zobacz więcej

Nie udało się natomiast przegłosować uchwały o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm. Politycy opozycji wyciągnęli swoje karty do głosowań, protestując przeciwko wspomnieniu w treści uchwały, że Rosja jest odpowiedzialna za tragedię smoleńską. Pomimo tylu okrucieństw i barbarzyństw popełnionych przez Federację Rosyjską, koledzy Donalda Tuska stawiają się w roli adwokatów Putina i przerzucają odpowiedzialność za śmierć ofiar zamachu na Polaków. – Zachowanie opozycji wprowadziło mnie w głęboką konfuzję - podkreślił minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. Minister zauważył, że odniesienie do katastrofy smoleńskiej znalazło się nawet w rezolucjach instytucji międzynarodowych.


Piątek. Pieniądze dla Sikorskiego

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński był gościem specjalnym konwencji Partii Republikańskiej. –Nasza przegrana w wyborach będzie początkiem bardzo trudnego i bardzo złego okresu w naszych dziejach. Musimy poświęcić wszystkie siły, by pokonać tych, którzy próbują przeciwstawić się naszemu wielkiemu projektowi – ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji.

 

Niebywale ważna sprawa dotyczą wolności słowa i będąca w istocie aktem sądowej zemsty i korporacyjnej zmowy. Warszawski sąd rejonowy nieprawomocnie przyznał Radosławowi Sikorskiemu zawrotną sumę ponad 708 tysięcy złotych od Jarosława Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński ma zapłacić taką astronomiczną sumę Radosławowi Sikorskiemu, by ten na łamach niemieckiego portalu Onet przeprosił sam siebie. Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że obrońcy Sikorskiego domagali się w czasie postępowania trzech różnych kwot. Za pierwszym razem mowa była „jedynie” o 47,9 tys. zł, ale kilka tygodni później „przesunięto przecinek” i wycena wierzytelności, przedstawiona przez Onet wzrosła do... 479 tys. zł. Ostatecznie stanęła na kwocie jeszcze znacząco wyższej. Zdziwiony działaniami niemieckiego koncernu był nawet sąd, ale jak widać stawkę zaakceptował… Prawnik reprezentujący prezesa PiS zapowiada, że to nie koniec sprawy, bowiem postanowienie sądu zostanie zaskarżone. Także Sąd Najwyższy przyjął do rozpoznania ich skargę kasacyjną dotyczącą meritum sprawy – czyli zasadności samych przeprosin.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


W Sądzie Najwyższym pojawiły się także wnioski Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom. Jak informują szczecińscy śledczy, chodzi o prok. Ewę W. i prok. Małgorzatę M., obie pracujące w warszawskich prokuraturach rejonowych. W toku śledztwa ustalono, że dzięki politycznemu zaangażowaniu Ewy W. poufne informacje trafiały do pracownika stołecznego ratusza Michała D., który w środku kampanii prezydenckiej przekazywał je prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu. – Mamy do czynienia z sytuacją absolutnie bezprecedensową i skandaliczną – powiedział prezydent Warszawy. „Sugestie prezydenta są całkowicie nieuprawnione” – napisał w oświadczeniu rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prok. Marcin Lorenc., zapewniając, że Trzaskowski złoży w tej sprawie wyjaśnienia w charakterze świadka.

Wystąpienie prezydenta Dudy, list Tuska do Putina, naiwność Ochojskiej

Prezydent Andrzej Duda wystąpił na 77. Zgromadzeniu Ogólnym wspierając mocno Ukrainę. W tym samym tygodniu red. Michał Rachoń ujawnił nawiązujące...

zobacz więcej

Do sądu trafi też sprawa wystawionej na sprzedaż przez niemiecki dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinsky’ego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie. Akwarela mimo protestów polskich władz została sprzedana w Berlinie za kwotę 310 tys. euro. „Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser” – skomentował na Twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. – Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

 

Sobota. Demokracja a nie manipulacja

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego, zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za podpisanie nowelizacji Kodeksu karnego. – Skończy się pobłażliwość, skończy się obłaskawianie przestępców – powiedział minister Warchoł podczas konferencji prasowej.

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z wyborcami w Legnicy. – Ci, którzy potrafili latami więzić ludzi bez żadnych podstaw, dzisiaj nieustannie mówią o praworządności, donoszą na Polskę i próbują nas pouczać o demokracji – mówił lider Zjednoczonej Prawicy. Jarosław Kaczyński podkreślał, że projekt europejski „to jest plan (…) który zakłada, że UE przekształci się w państwo europejskie". –  I ten aspekt, jeśli spojrzeć na to od tej polskiej strony, dla nas najważniejszej, to jest droga do tego, by Polska przeszła taki proces drogę od wyjścia spod buta rosyjskiego czy sowieckiego do wejścia pod but niemiecki, takie są realia (…) Trzeba zadać sobie pytanie, czy tego rodzaju rozwiązanie Polakom się opłaca. Jeżeli spojrzeć na przykłady historyczne, na nasze własne dzieje, to można powiedzieć jedno: pod butem żyje się źle i zawsze jest to tak, że na tym się traci. Każdy naród, który nie jest w stanie podejmować decyzji, które go dotyczą, jest narodem po pierwsze traktowanym jako drugorzędne, a po drugie płaci za to pod każdym względem - począwszy od kultury, a skończywszy na aspektach ekonomicznych, bardzo wysoką cenę – mówił w Legnicy lider PiS.

 

Po tym spotkaniu prezes PiS pojechał do Zielonej Góry. Tam czekała na niego grupa protestujących, wśród których znalazł się mężczyzna, który w wojskowy hełm ma wetkniętą… flagę Niemiec… – Działamy skutecznie wobec wyzwań i w stosunku do tego, co obiecywaliśmy. I z tego się wywiązaliśmy. To ma znaczenie w sensie realnym, odnoszącym się nie tylko do różnych dziedzin życia, ale także jeśli idzie o sens demokracji. Jeśli demokracja ma polegać na tym, że w kampanii obiecuje się złote góry i potem tego się nie realizuje, to jest fikcja, to jest manipulacja nie demokracja. Jeśli jednak rządzący dotrzymują słowa, to mamy do czynienia z demokracją. W Polsce jest demokracja. W poprzednich latach była wielka manipulacja – mówił w Zielonej Górze prezes Jarosław Kaczyński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej