RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Rozwój Polski to nie jest cel Niemiec”. Kaczyński o protestach ws. Odry [WIDEO]

Wiem, że budzi to protesty Niemiec, ale Odra powinna być spławną, uregulowaną rzeką – powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla TVP3 Gorzów Wielkopolski. Ocenił, że rozwój gospodarczy Polski, to „łagodnie mówiąc” nie jest cel Niemiec.

Niemcy chcą pozwać Polskę za rozbudowę Odry. „Złożą donos na siebie”

Niemieckie media podają, że ministerstwo środowiska Brandenburgii zamierza pozwać Polskę do sądu za prace związane z modernizacją Odry. W ocenie...

zobacz więcej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę w TVP3 Gorzów Wielkopolski pytany był m.in. co dalej z Odrą po obserwowanym od lipca br. pomorze ryb i jaka ta rzeka powinna być. 

  

– Odra powinna być spławną, uregulowaną rzeką. Wiem, że są protesty ze strony Niemiec. Niemcy stosują dwie miary i to bardzo wyraźnie widać. Chcą mieć tutaj w Polsce tereny po części skansenowe, po części mające różnego rodzaju walory turystyczne, które oni będą wykorzystywali. Rozwój gospodarczy Polski, to łagodnie mówiąc, nie jest cel Niemiec – ocenił. 

  

Kaczyński: Nie możemy z tego zrezygnować


Kaczyński podkreślił przy tym, że w sposób oczywisty rozwój Polski jest „naszym celem”. – Żeby poziom życia w Polsce i Niemczech był taki sam albo nawet lepszy w Polsce, bo nam się to po prostu należy – dodał. 

  

Prezes PiS zaznaczył, że jednym z działań potrzebnych do rozwoju kraju jest rozwój komunikacji, także wodnej, wykorzystującej rzeki i kanały. – Nie możemy z tego zrezygnować niezależnie od różnego rodzaju płaczy i wrzasków strony niemieckiej – zastrzegł. 

  

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze. Zakaz wstępu do rzeki został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. 

  

W sierpniu naukowcy stwierdzili obecność w Odrze mikroglonów Prymnesium parvum, tzw. złotych alg. To rzadko występujące mikroskopijne glony, które na ogół żyją w wodach przybrzeżnych morskich, ale adaptują się do warunków panujących w rzekach. Występują zwłaszcza na terenach przemysłowych, gdzie jest zwiększone zasolenie oraz w stawach hodowlanych i innych płytkich zbiornikach wodnych. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. 

  

Zobacz także: Pozwolenia na trucie Odry. Policzono, ile ich jest 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej