RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wielka ewakuacja na Jawie. Ludzie uciekają po erupcji wulkanu

Erupcja wulkanu Semeru na Jawie (fot. EPA/BNPB)
Erupcja wulkanu Semeru na Jawie (fot. EPA/BNPB)

Najnowsze

Popularne

Po erupcji wulkanu Semeru we wschodniej części wyspy Jawa władze Indonezji podwyższyły stopień zagrożenia do najwyższego poziomu i zarządziły ewakuację okolicznej ludności.

Pożar stacji diagnostycznej w Gdańsku

Ponad trzy godziny strażacy gasili pożar budynku stacji diagnostycznej przy ul. Biegańskiego na gdańskim Chełmie. Budynek o powierzchni ok. 500 m...

zobacz więcej

W sobotę z wulkanu Semeru uniosła się wysoka na 15 km chmura popiołu, wciąż trwają mniejsze erupcje – informuje w niedzielę agencja Reutera za lokalnymi władzami.


Rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców z terenów okalających wulkan – przekazała indonezyjska państwowa agencja ds. łagodzenia skutków katastrof BNPB. Według lokalnych władz, zagrożeni mieszkańcy już wcześniej przenosili się do bezpieczniejszych miejsc, takich jak szkoły i meczety. Zgodnie z ostrzeżeniem, nikt nie powinien zbliżać się na odległość mniejszą niż 8 km od wulkanu.


Seria trzęsień ziemi


Erupcja położonego ok. 640 km na wschód od stolicy kraju Dżakarty wulkanu nastąpiła po serii trzęsień ziemi na zachodzie Jawy. W jednym z nich w listopadzie zginęło ponad 300 osób.


W sobotę na zachodzie Jawy doszło do kolejnego trzęsienia ziemi, o magnitudzie 6,1, które jednak nie spowodowało ofiar i nie wyrządziło większych strat. Japońska agencja meteorologiczna ogłosiła w niedzielę, że erupcja Semeru nie spowodowała zagrożenia tsunami.

W grudniu 2021 r. w wyniku wybuchu Semeru zginęło ponad 50 osób, a tysiące musiały zostać ewakuowane. Semeru jest najwyższym wulkanem na Jawie.

Indonezja ma największą na świecie populację osób mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie wulkanów. Ok. 8,6 mln Indonezyjczyków mieszka w promieniu 10 km od jednego ze 142 położonych w tym kraju wulkanów.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej