RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zmarł Jan Zdzisław Lis, malarz, emerytowany profesor ASP

Artysta zmarł w wieku 90 lat (fot. Shutterstock/Martyn Jandula)
Artysta zmarł w wieku 90 lat (fot. Shutterstock/Martyn Jandula)

Najnowsze

Popularne

Jan Zdzisław Lis, artysta malarz, emerytowany profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zmarł w nocy z soboty na niedzielę. Miał 90 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina.

Nie żyje Frank Vallelonga Junior. Ciało aktora znaleziono na jednej z ulic Bronksu

Nowojorska policja zidentyfikowała ciało Franka Vallelongi Juniora znalezione na ulicy przed fabryką w Bronksie – poinformował portal...

zobacz więcej

Jan Zdzisław Lis urodził się 15 Lipca 1932 r. w Wincentowie na Lubelszczyźnie. W latach 1949-54 był uczniem Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie. W 1954 r. rozpoczął studia na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrobił w 1960 r. w pracowni prof. Jana Kurzątkowskiego, a studia malarskie odbył w pracowniach profesorów Marka Włodarskiego (1956-58) i Jana Cybisa (1958-60).


„Przeszło trzydzieści lat temu profesor Jan Cybis powiedział mi, że mam bić płótno, a ja jeszcze tylko nasłuchuję, dotykam” – mówił Lis.


Od 1962 r. był związany z macierzystą uczelnią, początkowo jako asystent prof. Bohdana Urbanowicza, później w latach 1980-2002 – od 1989 r. jako profesor – prowadził samodzielną Pracownię Rysunku i Malarstwa na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP.

Był laureatem m.in. Brązowego Medalu I Festiwalu Sztuk Pięknych (Warszawa, 1966) za obraz „Płaszczyzna biała”; Złotego Medalu IV. Festiwalu Sztuk Pięknych (Warszawa, 1972) za prace malarskie pt. „Drzewa I, II, III” i Nagrody Krytyków Sztuki, im. Cypriana Kamila Norwida (1976). Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie i Galerii STUDIO.


Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, miał kilka pokazów indywidualnych, m.in. w Domu Artysty Plastyka (1976) i w Galerii STUDIO (1977) w Warszawie. Do swoich obrazów włączał często fragmenty tkanin, suchych liści czy kwiatów. W latach 70. zaczął realizować kompozycje zestawiane z trójwymiarowych obiektów konstruowanych z drewna bądź pni drzew.


Sztuka pełna spokoju


„Uderza spokój tych obrazów. Wśród narastającej fali nowoczesnych form ekspresjonizmu jest on zjawiskiem rzadkim” – napisał w katalogu do wystawy Lisa w stołecznym Domu Artysty Plastyka malarz Przemysław Brykalski.  


Malarz i popularyzator sztuki Andrzej Skoczylas nazwał obrazy Lisa „wycinkami świata” ostro ukazującymi „naszą powierzchowność, bezrefleksyjność, i ślepe przebieganie nad tym wszystkim, co od zarania cywilizacji dostarczało człowiekowi doznań, refleksji wiedzy”.  


Bywał czasem mylony z innym, również pochodzącym z Lubelskiego malarzem, Janem Ryszardem Lisem (1935-97), z którym się przyjaźnił.


Jan Zdzisław Lis zmarł w nocy z soboty na niedzielę, 4 grudnia, w warszawskim szpitalu. Miał 90 lat.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej