RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Ratujący Żydów narodowymi bohaterami”. Prezydent w 80. rocznicę powstania „Żegoty”

„Polacy ratujący Żydów na równi z obrońcami Rzeczypospolitej i żołnierzami Armii Krajowej” (fot. PAP/Tomasz Gzell)
„Polacy ratujący Żydów na równi z obrońcami Rzeczypospolitej i żołnierzami Armii Krajowej” (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Polacy ratujący Żydów podczas okupacji są naszymi narodowymi bohaterami na równi z obrońcami RP i żołnierzami AK – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom.

„Spalę was jak Niemcy”. Hajlowanie i groźby po meczu niemiecko-żydowskiej młodzieżówki

Zawodnicy niemiecko-żydowskiej młodzieżowej drużyny piłki nożnej TuS Makkabi Berlin po meczu okręgowej ligi byli wyzywani, w ich kierunku...

zobacz więcej

„Przed 80 laty, 4 grudnia 1942 roku, powołano Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Działając w konspiracji, w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego i władz Rzeczypospolitej na uchodźstwie, tworzyła ona ramy instytucjonalne dla spontanicznej i oddolnej akcji ratowania Żydów, śmiertelnie zagrożonych przez Holocaust, który zgotowali im Niemcy” – napisał prezydent Andrzej Duda. 

  

Ponad podziałami 

 

Prezydent przypomniał, że Rada skupiała reprezentantów całej konspiracyjnej sceny politycznej, od lewicy do prawicy. 

  

„Członkowie polskich i żydowskich elit politycznych połączyli wysiłki, kierując się wspólnymi zasadami: solidarnością ze współobywatelami i bliźnimi oraz szacunkiem dla praw i godności ludzkiej. Motywowały ich różne wartości, oparte na chrześcijańskim miłosierdziu lub laickim humanitaryzmie. Zjednoczyły – sprzeciw wobec przerażającej zbrodni ludobójstwa i niezgoda na obojętność” – czytamy w liście. 

  

„Wznosząc się ponad podziały ideowe i światopoglądowe, razem starali się czynić wszystko, co było w ich mocy, aby ocalić chociaż część skazanych na Zagładę. Pomagano w ucieczce z gett, znalezieniu schronienia i środków do życia, udokumentowaniu fikcyjnej tożsamości. Szczególny rozmach osiągnęła akcja ratowania dzieci żydowskich, które ukrywano u polskich rodzin, w klasztorach, bursach, sierocińcach. Rada udzieliła pomocy tysiącom osób, z których wielu udało się przetrwać okupację hitlerowską i doczekać zakończenia II wojny światowej” – napisał prezydent. 

Skąd nazwa „Żegota”

„Lewicowy antysemityzm”. Ambasador Izraela o trudnej pracy w Niemczech

Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku...

zobacz więcej

Duda przypomniał, że Rada Pomocy Żydom w tajnych dokumentach nazywana była kryptonimem „Konrad Żegota”. Te fikcyjne personalia powstały z inspiracji postaciami z mickiewiczowskich Dziadów – zauważył, dodając, że Rada w swoich działaniach odwoływała się do długiej tradycji polskich walk o wolność, do konspiracji niepodległościowej z czasów romantyzmu, a nawet do dawnej Rzeczypospolitej Wielu Narodów – kraju powszechnej tolerancji, który dla Żydów stał się ziemią Polin

 

„Polacy ratujący Żydów podczas okupacji naszego kraju przez III Rzeszę Niemiecką są dziś naszymi narodowymi bohaterami – na równi z obrońcami Rzeczypospolitej i żołnierzami Armii Krajowej. Przeciwstawiając się potwornemu złu i krzywdzie, śmierci i cierpieniu, potajemnie toczyli walkę z hitlerowskim rasizmem i antysemityzmem, który stworzył system przemysłowej eksterminacji i przyniósł na naszą ziemię swoje fabryki śmierci” – napisał. 

  

Prezydent w liście złożył hołd działaczom i współpracownikom Rady Pomocy Żydom oraz wszystkim, którzy nieśli ratunek i wsparcie ofiarom Holocaustu. „Cześć i chwała bohaterom!” – dodał. 

 

Zobacz także: Kanye West chwali Hitlera i neguje Holokaust

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej