RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Potężne dostawy amerykańskiego sprzętu przez port w Gdyni

Amerykanie wzmacniają zaangażowanie wojskowe w Europie (fot. PAP/Marcin Bielecki, zdjęcie ilustracyjne)
Amerykanie wzmacniają zaangażowanie wojskowe w Europie (fot. PAP/Marcin Bielecki, zdjęcie ilustracyjne)

W ciągu ostatniego miesiąca około 2400 maszyn wojskowych przybyło do Polski i Grecji ze Stanów Zjednoczonych. Sprzęt pochodzi z 1. Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych oraz 2. Pancernej Grupy Bojowej stacjonującej w Kansas – przekazała US Army, cytowana przez Agencji Reutera. Kolejną dostawę rozładowano ze statku w sobotę w porcie w Gdyni.

„GW” atakuje Błaszczaka ws. Krabów. Jest odpowiedź MON

„Gazeta Wyborcza” zarzuca Mariuszowi Błaszczakowi, że zdecydował się na zakup 212 koreańskich armatohaubic K9A1 Thunder, zamiast skorzystać z...

zobacz więcej

Szefostwo brygady „Dagger” spędziło ostatnie miesiące, przygotowując się do rozmieszczenia żołnierzy. – Cieszymy się na współpracę z polskimi kolegami – powiedział pułkownik Bryan Harris z US Army-Europe.


Czytaj także: Hiszpański portal o terytorialsach: Jak gepardy na sawannie


Rozmieszczone wojska są częścią operacji „Atlantic Resolve”, która – według U.S. Army – pokazuje „zaangażowanie w NATO, jednocześnie budując gotowość, zwiększając operacyjność i wzmacniając więzi między sojuszniczymi i partnerskimi wojskami”.

Natychmiast po tym, jak Rosja w 24 lutego zaatakowała Ukrainę, NATO wysłało dodatkowe oddziały, okręty i odrzutowce na wschodnią flankę Sojuszu (w szczególności do Polski) i zainstalowało około 40 000 żołnierzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej