RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Irlandczycy chcą referendum ws. zjednoczenia wyspy. Wynik głosowania mógłby szokować

Zjazd zjednoczeniowy Irlandii z listopada tego roku (Fot. Liam McBurney/PA Images; Getty Images)
Zjazd zjednoczeniowy Irlandii z listopada tego roku (Fot. Liam McBurney/PA Images; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zarówno w Republice Irlandii, jak i w Irlandii Północnej większość mieszkańców popiera referendum w sprawie zjednoczenia wyspy, ale gdyby się ono odbyło, w Irlandii Północnej idea ta zostałaby wyraźnie odrzucona – wynika z sondażu opublikowanego przez „The Irish Times”.

Sadoś o konfiskacie rosyjskich majątków: Jak najszybciej prace legislacyjne

Konfiskata majątków rosyjskich oligarchów i rosyjskich instytucji publicznych – i przeznaczenie tych środków na wsparcie Ukrainy, a po wojnie na...

zobacz więcej

W Republice Irlandii za przeprowadzeniem plebiscytu jest 76 proc. badanych, a przeciw – 13 proc., natomiast w Irlandii Północnej jest to odpowiednio 55 proc. i 30 proc. Ci pierwsi najczęściej wskazywali, że powinien się on odbyć w ciągu najbliższych pięciu lat, drudzy – w ciągu 10 lat.


W Irlandii Północnej za referendum wyraźnie się opowiadają katolicy (74:12 proc.) oraz osoby nieidentyfikujące się ani ze społecznością katolicką, ani protestancką (50:25 proc.), z kolei protestanci są nieznacznie przeciw (39 proc. za, 47 proc. przeciw).


Czytaj także: Irlandia Płn.: Sinn Fein pierwszy raz w historii największym ugrupowaniem w Zgromadzeniu


W obu częściach wyspy byłyby za to zupełnie inne wyniki, gdyby takie referendum zostało rozpisane. W Republice Irlandii za tym, żeby Irlandia Północna opuściła Zjednoczone Królestwo i połączyła się z resztą wyspy opowiada się 66 proc. badanych, zaś przeciwne temu jest 16 proc. Wśród wszystkich mieszkańców Irlandii Północnej za pozostaniem w składzie Zjednoczonego Królestwa jest 50 proc. ankietowanych, a za przyłączeniem się do Republiki Irlandii – 25 proc.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Przerwy w dostawach prądu zimą. Macron do Francuzów: Nie panikujcie

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do obywateli, aby nie panikowali z powodu możliwych przerw w dostawach prądu tej zimy, a jednocześnie...

zobacz więcej

Przeciwko zjednoczeniu zdecydowanie są północnoirlandzcy protestanci (79 proc. przeciw i 4 proc. za), a mniej zdecydowanie osoby, które nie identyfikują się ani jako protestanci, ani katolicy (35 proc. przeciw, 20 proc. za, przy 31 proc. niezdecydowanych). Wśród północnoirlandzkich katolików przyłączenie prowincji do Republiki Irlandii popiera 55 proc. badanych, przeciwnych temu jest 21 proc.


Czytaj także: Irlandia Północna. Raport: policja była w zmowie z paramilitarnymi bojówkami


Sondaż został przeprowadzony równolegle w obu częściach wyspy przez ośrodek Ipsos na zlecenie „The Irish Times” i projektu badawczego ARINS, którego celem jest analiza relacji między Republiką Irlandii a Irlandią Północną oraz opinii co do politycznej przyszłości wyspy.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej