RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Matka i pięcioro dzieci trafili do szpitala w Gliwicach po zatruciu czadem

Strażacy pomogli matce i pięciorgu dzieciom z Gliwic. (Fot. Shutterstock/mikeforemniakowski)
Strażacy pomogli matce i pięciorgu dzieciom z Gliwic. (Fot. Shutterstock/mikeforemniakowski)

Najnowsze

Popularne

Matka z pięciorgiem dzieci trafiła w sobotni wieczór do gliwickiego szpitala z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla – przekazała straż pożarna. Strażacy przypominają, że ten bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku gaz może być śmiertelnie groźny.

„Tak. Pomagam!” Podziel się żywnością z potrzebującymi [WIDEO]

Dziś drugi i ostatni dzień 21. akcji Caritas Polska „Tak. Pomagam!”. W ramach akcji zbiórki żywności można podzielić się z potrzebującymi takimi...

zobacz więcej

Jak poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, w sobotę wieczorem straż pożarna otrzymała zgłoszenie dotyczące konieczności pomiaru stężenia tlenku węgla w wielorodzinnym budynku przy ulicy Pszczyńskiej w śródmieściu Gliwic.


Na miejsce skierowano sześć zastępów straży pożarnej. Ratownicy przeprowadzili pomiary i przewietrzyli pomieszczenia. Na działanie zabójczego czasu narażona była mieszkająca w budynku kobieta i pięcioro dzieci.


Czytaj także: Pożar stacji diagnostycznej w Gdańsku


– Po przebadaniu matka i dzieci zostali przetransportowani do szpitala celem dalszej diagnostyki – poinformowała rzeczniczka. Eksperci będą wyjaśniać, co było przyczyną pojawienia się tlenku węgla.


Włosi oburzeni mafijnymi nazwami restauracji. W Polsce naliczyli ich jedenaście

W różnych krajach świata jest co najmniej 300 restauracji i barów, których nazwy nawiązują do włoskich mafii – ogłosił związek rolników i...

zobacz więcej

W tym sezonie grzewczym z powodu czadu w woj. śląskim zginęły dwie osoby. Od 1 października w regionie doszło do ponad 250 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla oraz pożarami. Podtrutych zostało ponad 60 osób, w tym ok. 20 dzieci.


Czytaj także: „Pies to nie prezent”. Schronisko dla zwierząt wstrzymało adopcje szczeniąt


Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.


Czytaj także: Stracił dla niej głowę i pół miliona. Ruda blondynka za fortunę kupiła pieska


Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

Z informacji straży pożarnej wynika, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej