
Matka z pięciorgiem dzieci trafiła w sobotni wieczór do gliwickiego szpitala z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla – przekazała straż pożarna. Strażacy przypominają, że ten bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku gaz może być śmiertelnie groźny.
Dziś drugi i ostatni dzień 21. akcji Caritas Polska „Tak. Pomagam!”. W ramach akcji zbiórki żywności można podzielić się z potrzebującymi takimi...
zobacz więcej
Jak poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, w sobotę wieczorem straż pożarna otrzymała zgłoszenie dotyczące konieczności pomiaru stężenia tlenku węgla w wielorodzinnym budynku przy ulicy Pszczyńskiej w śródmieściu Gliwic.
Na miejsce skierowano sześć zastępów straży pożarnej. Ratownicy przeprowadzili pomiary i przewietrzyli pomieszczenia. Na działanie zabójczego czasu narażona była mieszkająca w budynku kobieta i pięcioro dzieci.
Czytaj także: Pożar stacji diagnostycznej w Gdańsku
– Po przebadaniu matka i dzieci zostali przetransportowani do szpitala celem dalszej diagnostyki – poinformowała rzeczniczka. Eksperci będą wyjaśniać, co było przyczyną pojawienia się tlenku węgla.
W różnych krajach świata jest co najmniej 300 restauracji i barów, których nazwy nawiązują do włoskich mafii – ogłosił związek rolników i...
zobacz więcej
W tym sezonie grzewczym z powodu czadu w woj. śląskim zginęły dwie osoby. Od 1 października w regionie doszło do ponad 250 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla oraz pożarami. Podtrutych zostało ponad 60 osób, w tym ok. 20 dzieci.
Czytaj także: „Pies to nie prezent”. Schronisko dla zwierząt wstrzymało adopcje szczeniąt
Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.
Czytaj także: Stracił dla niej głowę i pół miliona. Ruda blondynka za fortunę kupiła pieska
Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.
Z informacji straży pożarnej wynika, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych.